BOĞA BURCU
Reklam
  • Reklam
Nazan ÖNGİDEN

Nazan ÖNGİDEN

BOĞA BURCU

26 Nisan 2019 - 09:31

Bu köşeden mümkün olabildiğince size burç enerjilerini gökyüzü ile eşzamanlı tanıtmaya çalışacağım. Her yıl 20 Nisan ile 21 Mayıs tarihleri arasında Güneş Boğa burcu (Taurus) takımyıldızında seyreder. Böylece Boğa burcu enerjisi Güneş kanalıyla gökyüzünden yeryüzüne  dalgalar halinde yayılır. Başta Boğa burcu mensupları olmak üzere her birimizi farklı derecelerde etkiler. Çünkü her doğum haritasında Boğa burcunun temsil ettiği bir ev (yaşam alanı) bulunduğu gibi Boğa burcunun yönetici gezegeni Venüs de yer alır. Dolayısıyle gökyüzünden yeryüzüne akan bu enerjilere her birey kendi frekans düzeyine uygun tepkiler verir. 

Ateş elementi ve öncü nitelikteki Koç burcunun temel içgüdüsü nasıl ki bir şeyleri başlatmak ise, toprak elementi ve sabit nitelikteki Boğa burcunun temel içgüdüsü de başlatılanı şeyleri sabitlemek, sağlamlaştırmak ve korumaktır. Boğa burcu alıcı, dişi enerjisiyle son derece dünyevidir. O doğa ananın çocuğudur. Beş duyusu vasıtasıyla üzerine doğduğu dünyayı kavrar, nimetlerinden faydalanır, keyif alır ve huzur bulur. Son derece sabırlı, azimli ve dayanıklıdır. Sağlam yapılar inşa eder. Ayağını yere sıkı basar. En büyük kabusu ayağının yerden kesilmesi olduğundan bastığı zeminin oynak olmamasına çok dikkat eder. Nihai hedefi dinginliğe erişmektir. Fırfır dönen bir dünyada bunu başarmak hiç kolay değildir ama o inat ve kararlılıkla bunu gerçekleştirmeye çalışır. Boğa burcu çok ağır bir etki almadıkça ruhen ve bedenen sıhhatlidir. Genelde yaşamı seven ve koruyan (biyofilik) bir yapıdadır. Yaşam içgüdüsü çok güçlüdür. Kolayına bunalıma düşmez, depresyona girmez. Hayat tarzı sade ve basittir. Karnı tok, sırtı pekse halinden hoşnuttur. Bir de cebinde parası varsa değmeyin keyfine! Kısacası fizyolojik temel ihtiyaçlarının karşılanması ilk sırada gelir ve elzemdir! Sonrası yeşile kalmıştır. Hiç bir burç mensubu yeşil rengi Boğa burcu kadar sevemez! Yeşil çimenler, yeşil zümrütler, yeşil dolarlar... Boğa burcu tepeden tırnağa duyumsama ve haz alma yeteneği ile donatılmıştır. Bilhassa dokunma ve tat alma duyusu çok gelişmiştir. İştahı açık olduğundan yemeyi, içmeyi ve rehaveti sever. Rahatına çok düşkün ve tembellik etmeye meyillidir.

Çoğunlukla Boğa burcu insanı halim-selimdir. Sinir iletimi ağır çalıştığından kolayına fevri tepkide bulunmaz (Koç burcu enerjisi baskınsa iş değişir ) Toprak elementine mensup burçlar içinde en sakin ve en yumuşak huylu olanı odur, inadı hariç! O yönüne daha sonra değineceğim. Boğa burcu işi ağırdan alır ve harekete geçmekte zorlanır. Ancak eylemsizliği bir yaşam biçimi olarak benimsediğinde üretim ve verim gücü düşer, körelir ve hantallaşır. Çok güçlü bir uyarana maruz kalmadıkça hımbıl Boğa yerinden kımıldamaz, bulunduğu yere kök salar ve nihayetinde "oturan boğa" ünvanını hak eder. Şu fani dünyada Boğa burcunun en nefret ettiği şey huzurunun kaçması ve rahatının bozulmasıdır. İflah olmaz bir alışkanlık insanıdır. Değişim ve yeniliklere içgüdüsel olarak direnir. Onun dünyasında her şey somut ve yerli yerinde olmalıdır. Öyle yere değmeyen, havada sallanan şeylerden ve soyut kavramlardan pek haz etmez. Sebep-sonuç bağlantısında ısrarcıdır. Hayat felsefesi basit ve pragmatisttir; ineğin sütü, arının balı, koyunun yününden faydalanılır. Menfaat duygusu ağır bastığında herkese ve her şeye tüccar kurnazlığıyla yaklaşır; bunun etinden ve sütünden nasıl faydalanırım... Çıkarına hizmet etmeyen hiç bir şey için kılını kıpırdatmaz. Ancak kaz gelecek yerden de tavuğu esirgemez.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar