GÜNEŞ TUTULMASI VE BAŞLICA TÜRLERİ
Reklam
Nazan ÖNGİDEN

Nazan ÖNGİDEN

GÜNEŞ TUTULMASI VE BAŞLICA TÜRLERİ

28 Haziran 2019 - 10:27

2 Temmuz tarihinde Yengeç burcunun 10 derece 37 dakikasında tam (total) güneş tutulması yaşanacak. Akşam saatlerinde gerçekleşecek olan ve 4 dakika 33 saniye sürecek olan tutulma ülkemizden izlenemeyecek. Bu yılın ikinci güneş tutulmasından en çok yengeç ve oğlak burçları ya da doğum haritasında bu burçlarının 10 derecesine isabet eden bir gezegen ya da referans (yükselen, baş ucu gibi) noktası bulunanlar etkilenecek. Tutulmanın arifesinde mars gezegeni de yengeç burcundan aslan burcuna geçiş yapacağından kişide duygusal patlamalara, doğada orman yangılarına yol açabilir. Aynı zamanda uzun süredir hava tabakasında yoğunlaşan nem aşırı yağış olarak yeryüzüne inerek sel felaketlerine sebep olabilir. Astrolojik açıdan güneş tutulması eril enerjinin, dişi enerji tarafından kısmi ya da tam olarak örtülmesidir. Astronomik olarak ise ayın, dünya ile güneş arasına girerek, güneşi kısmi veya tam olarak kapatması fenomenidir. Tutulmalar ile ilgili belli başlı bilgileri özetleyecek olursak; 

1) Kısmi (partial) tutulma;ayın güneşi kısmen örttüğü güneş tutulmasıdır. En sık görülen tutulma türüdür.

2) Halkalı (annular) tutulma;ikinci sıklıkta görülen bu tutulma ay dünyaya uzak, dünya güneşe yakın konumdayken oluşur. Ay tam olarak güneşin üzerinden geçse de güneşi bütünüyle örtemez. Ayın etrafında güneş tıpkı bir simit gibi görünür. 

3) Tam (total) tutulma;dünya güneşe uzak konumda, ay ise dünyaya yakın konumdayken gerçekleşir. Ay güneşi tamamen örter, hava anlık olarak kararır ve serinler. Normal zamanda güneş ışınlarının parlaklığından ötürü görülemeyen güneşin koronası (taç katmanı) ayın çevresinde belirir ve görülür hale gelir.

Tutulma süresi ve etkileri; tutulmanın şekli kadar süresi de önemlidir. Genel olarak tutulma etkisi "1 dakika = 1 yıl"olarak formüle edilir. Şayet tutulma iki dakika sürmüşse bunun anlamı insan hayatına etkisi iki yıl olacak demektir.

Tam (total) Güneş tutulmasın insan hayatına olan etkileri; güneş dünyamızın en temel ısı ve ışık kaynağıdır. Ay ise kendine ait bir ışığı olmayan, sadece güneşten aldığı ışığı dünyaya yansıtan bir gök cismidir. Tam tutulma esnasında ay, güneş ile dünya arasındaki yansıtıcı perde rolünden çıkıp, güneş ışığının dünyaya ulaşmasını engeller. Bu kısa süreli kesinti nedeniyle dünyaya karanlık çöker ve hava aniden soğur. Tam tutulmanın izlenebildiği bölgeler ve o bölgelerde yaşayan tüm canlılar bu durumdan etkilenir. Elbette tutulmaları tamamen olumsuz bir fenomen olarak değerlendirmek doğru olmaz ama tam tutulma belki de güneşin en zayıf, en güçsüz kaldığı konumdur! Çünkü burada roller terse döner ve kısa bir süre için ay, güneşe karşı geçici bir üstünlük elde eder. Oysa sistem içinde güneşe ne yakın ne de uzak olan hiç bir gezegen, sıfır derece bir kavuşum açısında bile güneş ışığını tam olarak kapatamazken, sadece tek istisna olan ay, tam tutulma esnasında geçici bir süreliğine güneşi tamamen kapatmayı başarır. Neyse ki tutulma yeryüzündeki yaşamı ortadan kaldıracak kadar uzun sürmez ve etkisi bölgeseldir.

Tam tutulmanın bir doğum haritasında açığa çıkarabileceği riskler; tam ve uzun süreli bir güneş tutulması eğer kişi tutulma bölgesi içinde kalıyor ve aşağıda belirtilen şartlardan bir veya bir kaçı bir arada bulunuyorsa risk teşkil edebilir;

a) Tutulma kişinin doğum haritasındaki güneş ve ay gibi hayati ışıklar üzerinde 

0 derece kavuşum veya karşıt açı yapıyorsa önem taşır. Bilhassa güneş yaşam kaynağı olduğundan ışık ve ısının geçici bir süreliğine de olsa kesintiye uğraması harita sahibini korunmasız bırakabilir.

b) Tutulma merkür, venüs, mars gibi içsel gezegenler ya da yükselen, başucu gibi önemli referans noktalarına 0 derece kavuşum ya da karşıt açı yapıyorsa bir risk söz konusu olabilir. 

c) Tutulma kötücül (malefic) etkileri ile bilinen 6-8-12. evlerden birinde veya öncü (cardinal) etkileri ile bilinen 1-4-7-10. evlerden birinde gerçekleşmişse bazı tehlikeler barındırabilir. 

Burada esas olan şey tutulmaya maruz kalan kişinin doğum haritasının titiz bir şekilde bütüncül olarak değerlendirilmesidir. Tutulmalar kişinin hayat enerjisini belli bir ölçüde sıkıntıya sokabilir ancak kesintiye uğratması istisnai bir durumdur. Ölümcül bir tablonun oluşabilmesi için doğum haritasında pek çok kritik etkinin bir araya toplanması gerekir. Astrolojik öngörüde bulunurken kişinin karşılaştığı olumsuz koşulları değiştirebilme, en azından hafifletebilme gücünün bulunduğu kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Kritik tabloyu kişiye "değiştirilmez kötü bir kader" gibi sunmak son derece sakıncalı, hepsinden önemlisi gayri ahlaki bir tutumdur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar