KISMİ AY TUTULMASI
Reklam
  • Reklam
Nazan ÖNGİDEN

Nazan ÖNGİDEN

KISMİ AY TUTULMASI

12 Temmuz 2019 - 10:16

Yengeç burcu özelliklerine ara verip bu haftaki yazımı önemli bir gökyüzü olayına ayırdım. Temmuz ayının 16'sını, 17'sine bağlayan gece Oğlak burcunun 24 derece 04 dakikasında kısmi ay tutulması yaşanacak (*) Bu yılın son Ay tutulması olup ülkemizden izlenebilecek. Gece saat 23 de başlayıp saat 00.30 civarında ortalanacak ve saat 2 gibi sonlanacak.

Gökyüzünde bir süredir üçlü ittifak halinde bulunan Pluto-Satürn ve Güney Ay Düğümü de tutulmanın hemen yanı başında yer alacak. Temmuz ayı iki tutulmaya birden ev sahipliği yapacağından biraz kritik bir ay. Oğlak burcu enerjisi ciddiyet ve resmiyeti, devlet idaresi, devlet daireleri ve otorite figürlerini temsil ettiğinden bu alanda çözümsüz bırakılan sorunlar ağır krizlere yol açabilir. Oğlak burcu enerjisi içe doğru daralan kristalize bir enerji olduğundan hayatın hemen her alanında bir sıkışma, tıkanma, kısıtlanma, engellenme söz konusu olabilir. Boğuluyormuş gibi hissetme, ağlama krizleri, duygusal patlamalar, melankoli, depresyon, manik- depresif haller yaygınlaşabilir. Ay tutulmasının yöneticisi (dizpozitörü) Satürn, tutulma esnasında Güney Ay Düğümü ile kesin (partil) kavuşumda olduğundan kişiyi geçmişten getirdiği genetik (veya karmik) yükle yüzleşmeye zorlar. Aşırı inat ve hırs, dar görüşlülük, katı, sert ve kaba saba tavırlar esnetilemediğinde düşme, kemik kırılması, sakatlanma vb ağır hasarlara neden olabilir. Gökyüzünü kaplayan koyu grimsi-siyah bulutlar kasvet yükleyeceğinden hayattan keyif almak, gülmek, eğlenmek, iyi hissetmek biraz zorlaşabilir. Ay tutulması dahil gökyüzünde Oğlak burcunda toplanan gezegenler birinci derecede Oğlak ve Yengeç burçlarını, ikinci derecede diğer öncü nitelikteki Koç ve Terazi burçlarını etkileyecektir. Diğer burçlar dereceli ve göreceli olarak etkilenecektir. Ay tutulmasında yakın mercek tutmamız gereken asıl önemli etki Satürn-Venüs kesin (partil) karşıt açısıdır. Bu sıradan bir karşıt açı olmayıp, bir nevi Satürn-Venüs tutulmasıdır. Çünkü Venüs ile Satürn'ün yaklaşan (0A25) karşıt açısına aynı zamanda yaklaşan (0A48) kontra-paralel açı da eşlik edecektir. Yani tutulma içinde tutulma...

Dolayısıyle bu kısmi Ay tutulması olsa da hem tam Güneş tutulması hem de Satürn-Venüs tutulmasının ve de üçlü ittifakın yoğun negatif enerjilerini bünyesinde topladığından sonuçları bir hayli dramatik olabilir. Bu dramatik etkilerin en tipik yansıma alanı ikili yakın ilişkilerdir. En büyük zarar ve ziyan görecek taraf hiç kuşkusuz kadınlardır. Derin üzüntü, acı, gözyaşı, hayal kırıklığı, bozguna uğrama, restleşme, kavga, ayrılık, yalnızlık hatta ciddi kayıplar ve yas dönemi... Ülkemizin kanayan yarası olan kadın darp ve cinayetleri bu süreçte çözüm talep edecektir. Satürn dünyevi düzeni, otoriteyi, disiplini, kuralları ve cezayı yönettiğinden bu konuda adil kararlar verilmesi ve ciddi yaptırımlar uygulanması elzemdir. Oysa güzel ülkemde bu konu acil sağaltılması gerekirken sürekli normalize edilmeye çalışılmaktadır. Bu sadece hukuki değil aynı zamanda büyük bir insanlık ayıbıdır. Ortada bir suç varsa ceza da vardır. Suç işleyen bedel ödemediğinde, kayrılıp kollandığında kendi ıslah olamayacağı gibi toplumsal adalet, huzur ve barış da tesis edilemez.  

Tutulmaların doğadaki etkilerine gelince özellikle izlendiği bölgeler (Güneş tutulması Amerika kıtası/Ay tutulması Türkiye) başta olmak üzere fırtına, hortum, tsunami, aşırı yağış, seller, toprak kayması, deprem gibi doğal afetler sıklaşabilir. Daha doğrusu adına doğal afet denen ama aslında güçlü teknolojilerle manipüle edildiği için hiç de doğal olmayan afetlere tanık olabiliriz. Son zamanlarda iklim değişikliği kılıfına sokulup sıkça gündeme getirilen ve adına "mega dolu" denen kaya gibi sert buz kütleleri can ve mal kaybına yol açabilir. Dahası insanlarda "gökten başımıza taş yağıyor" hissi uyandırabilir. Velhasıl bir tutam yeşil bırakmayıp betonarmeye çevirdiğimiz doğanın intikamı biraz ağır olabilir. Çok hoyrat davrandığımız gezegenimiz sırtındaki ağır yükten kurtulmak için bir parça silkinme ihtiyacı duyabilir...

(*) Ben "kısmi" olarak tanımlamayı tercih ediyorum fakat yaygın kullanımı parçalı ay tutulmasıdır. Orijinali "partial moon eclipse" dir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar