KOVA BURCU
Reklam
  • Reklam
Nazan ÖNGİDEN

Nazan ÖNGİDEN

KOVA BURCU

31 Ocak 2020 - 11:00

 

Zodyakın 11. burcunu mercek altına alırken aynı zamanda okuyucuya da kendisinde bulunan Kova burcu/Uranüs enerjilerini nasıl kullandığını gözden geçirme fırsatı sunmuş oluruz. 

Kova burcunun "sistem içinde varım ancak özgün yapımla" diyen aykırı tavrının temelinde ne yatar? Bütünün bir parçası olduğunu unutmadan ama bireyliğini de sürü psikolojisine kurban etmeden var olabilmeyi başarmak. 

İnsanoğlunun yapısında hem kendine özgü (ben) niteliklerini koruma arzusu hem bir yerlere ait olma (biz) arzusu vardır. Birey olmak ve sosyal olmak ikilemini uzlaştırmak çetin bir iştir çünkü kişinin kendisini diğer insanlardan farklı kılan özgün yanını koruyarak içinde bulunduğu toplumla bütünleşmesi uzun ve sancılı bir süreçtir. 

Mevcut otoriteler, yerleşik düzen, kültürel şartlanmalar, tabular sorgulanmadan bu ikilem aşılamaz. Kova burcu için geleneksel hayat modeli üzerine zorla giydirilmeye çalışılan bir "deli gömleği" dir. Onun en karakteristik özelliği özgürlük duygusudur. Kısıtlanma ve engellenmelere tahammülü yoktur.

Evlilik başta olmak üzere taahhütte dayalı ilişki ve ortaklıklar, memuriyet, emir-komuta zincirine dayalı işler onun bağımsız yapısına uymaz. Bu nedenle aile ve toplum baskısını kırmak, tabuları yıkmak ve kendisi sandığı koşullanmış hali aşmak onu bekleyen en ciddi hayat sınavlarıdır. 

Aslında tüm varoluşçu filozofların savunduğu gibi "İnsan başkaldıran bir yaratıktır" Pek çok insan bunu yapmaya yanaşmasa da Kova burcu kendini yeni baştan yaratmakla yükümlüdür. Bunun için özgürlüğün bedellerini göze alabilmelidir.

Kendi yönünü tayin edip, kendi yolunu seçmelidir. Kendi özünü gerçekleştirmek uğruna aforoz edilmekten veya sürgüne gönderilmekten ürkmemeli, gerekirse sil baştan yaşamalıdır. Yeter ki esarete boyun eğmesin çünkü esaret özgürlüğe adanmış Kova burcu için bir kırılma noktasıdır. 

 

Aslında Kova burcu hatırı sayılır derecede asidir. Sınırlama, sansür ve yasaklardan nefret eder. Bunları yaratıcı gücün önündeki bariyerler olarak görür. Haksız da sayılmaz hani! İnsanlık tarihine göz gezdirdiğimizde bütün yaratıcı ruhların hatırı sayılır derecede asi olduğunu görmekte zorlanmayız...

Kova burcu değişim ve yeniliklerden yanadır. O hangi işi yaparsa yapsın daima özgün bir yol izler. Hiç kimsenin yürümediği yollardan yürür, hiç kimsenin akıl edemediği şeyleri düşünür ve hiç kimsenin el atmadığı şeyleri bulup açığa çıkarır.

Kalabalıklara yön verir, yol gösterir ama o kalabalıklar içinde eriyip gitmez! Diğerlerinden farklıdır. Sıradanlığa düşmez ama deli gibi eşitliği savunur. Oysa sıradan olmamak eşitliği bozar! 

Kova burcu inatçı ve sabit fikirlidir. Biraz yabanıldır. Dahası marjinaldir. Vasat yığınlar açısından tam bir baş belasıdır. Acayip bir ezber bozucu ve ters köşe edicidir. Sıkça estirdiği beyin fırtınaları ile etrafını sersemletir.

Beş saniye gözlerinizi yumun ve kendinizi bilimsel tartışmanın yapıldığı bir konferans salonunda hayal edin. Büyük bir çoğunluk sonsuzluğun var olduğuna dair fikir yarıştırırken bir kişi diğerlerini çıldırtacak derecede soğukkanlılıkla "Hayır" diyerek karşı çıkar. "Sonsuzluk diye bir şey yok" ve o anda ortalık buz keser! 

"Evren sonludur" diye diretir. "Aksi olsaydı ortalama yoğunluğun sıfıra eşit olması gerekirdi ama işte öyle değil... her şey sonlu, her şey basit, her şey hesaplanabilir... " (*)

İşte o çoğunluğa kafa tutan kişi su katılmamış bir Kova burcudur.

(*) Evrenin sonlu mu yoksa sonsuz mu olduğu ile ilgili diyaloglar, kendisi de bir Kova burcu olan Rus yazar Yevgeni Zamyatin'in "Biz" adlı romanında geçmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar