SINIR ÖTESİ GEZEGENLER
Reklam
  • Reklam
Nazan ÖNGİDEN

Nazan ÖNGİDEN

SINIR ÖTESİ GEZEGENLER

13 Aralık 2019 - 10:31

Satürn'den sonraki gezegenler çıplak gözle görülemediğinden sınır ötesi gezegenler olarak kabul edilir. Astrolojik olarak sınır ötesi gezegenler nesilleri etkilediğinden jenerasyon gezegenleri olarak tanımlanır. 

Uranüs'ün astronomik künyesi;

Konumu; Güneş sisteminin 3. büyük ve 7. sıradaki gezegeni,

Cismi özelliği; 98 derecelik dik ekseniyle jenerasyon gezegenlerinin ilki, 

Güneş'in çevresinde dönüş süresi; 83,75 yani yaklaşık 84 yıl,

Kendi çevresinde dönüş süresi; 17,2 saat,

Sideral Zodyakta ilerleme hızı; günde 0,04 derece,

Bir burçta kalış süresi; ortalama 7 yıl,

Geri gitme süresi; yılda bir kez 155 gün kadar yaklaşık 5 aydır. 

Uranüs 98 derecelik eğik ekseniyle- ki bu değer dik açıdan daha fazladır- bir "istisna" olup, Güneşin çevresinde adeta yuvarlanan bir top gibi döner, yani teknik olarak geriye doğru devinir. Bu garip dönüş onun mevsimlerine de yansır. Kutuplarından biri 21 dünya yılı kadar karanlığa gömülürken, karşı kutbunda gece yarısı güneşi hüküm sürer. Satürn halkaları kadar görkemli olmasa da Uranüs ince bir halka yapısına sahiptir. Bilinen 27 uydusu vardır. En büyük beş uydusu Miranda, Umbriel, Ariel, Titania ve Oberan'dır. Miranda, Güneş sistemi içindeki en eski gök cisimlerinden biridir. En parlak uydusu ise Ariel'dir. Uranüs adını yunan mitolojisindeki gökyüzü tanrısı Uranos' dan almıştır ama uydularının isim babası William Shakespeare ve Alexander Pope'nun romanlarındaki kadın ve peri kahramanlarıdır.  Uranüs 1781 yılında William Herscell tarafından teleskopla keşfedilmiştir. Bu nedenle modern insan tarafından keşfedilen ilk gezegen olma ünvanını taşır. Teleskopla bakıldığında Uranüs mavimsi-yeşil renkli bir top gibi görünür. 

Neptün'ün Astronomik Künyesi;

Konumu; Güneş sisteminde 8. sıradaki jenerasyon gezegeni,

Cismi özelliği; muğlak gaz kütlesi,

Güneş'in çevresinde dönme süresi; 163.74 yıl yaklaşık 165 yıl (Bir insan ömrü ancak 82 yaşında karşıt açısını görmeye yetebilir)

Kendi çevresinde dönme süresi; 16,1 saat,

Sideral zodyakta ilerleme hızı; günde 0,02 dakika,

Bir burçta kalış süresi; ortalama 14 yıl,

Geri gitme süresi; yılda 1 kez, 160-161 gün kadar, yaklaşık 5,5 ay.

Muğlak gezegen Neptün'ün keşif süreci de muğlaktır. Onu ilk gözlemleyen Gallileo'dur. Hesaplamalarında onu bir yıldız olarak göstermiş ancak gezegen olduğunu anlayamamıştır. İngiliz gök bilimci John Couch Adams Neptün'ü saptamış ancak kuşkuculuğu yüzünden açıklayamamıştır. Gene aynı zaman diliminde Fransız matematikçi Urbain Le Verrier de Neptün'ün varlığını tahmin etmiştir. En son 24 eylül 1846 da Berlin'deki astronomlar Le Verrier'in hesaplamalarından yararlanarak Neptün'ün yeni bir gezegen olduğuna karar vermiş ve Johann Galle trafından fiziki olarak saptandığını duyurmuşlardır. Bir kaç bilim adamını kendisine angaje eden Neptün uluslararası bir skandala yol açmaktan zor kurtulmuştur. Fransa ve İngiltere arasında uzun süren tartışmalardan sonra Neptün'ün keşfi hem Adams hem de Le Verrier atfedilmiştir. Neptün'ün biri büyük gerisi küçük bilinen 14 tane uydusu vardır. En büyük uydusu Triton'un dairesel bir yörüngesi olup, uydularda az rastlanır biçimde ters dönmektedir. Bu nedenle Triton, Neptün'ün asi uydusu olarak kabul görmektedir. Pek çok kişiye uzaktan bakıp göz kırpan bu gizemli gezegene Roma deniz tanrısının adı verilmiştir. Yunan mitolojisindeki karşılığı fırtına ve okyanuslar tanrısı Poseidon'dur. 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar