TERAZİ BURCU II
Reklam
  • Reklam
Nazan ÖNGİDEN

Nazan ÖNGİDEN

TERAZİ BURCU II

11 Ekim 2019 - 10:30

Terazi burcu yeryüzünde her şeyin zıddıyla birlikte var olduğunu sezgisel olarak bilir çünkü Zodyak'taki 180 derecelik mevzisi diyalektiğin de çıkış noktasıdır. Bu nedenle Terazi'nin en temel işlevi karşıtları uzlaştırarak senteze varmaktır. 

 

Görünürde birbirini dışlıyor gibi dursa da temelde karşıtlar aynı tezgâhta dokunan ak ve kara iplik gibi birbirine sıkı sıkıya sarılıdır. Biri diğerini reddedecek olsa aralarındaki savaş sürer, hakimiyet bir taraftan diğer tarafa gider gelir. Terazi kalben barıştan yanadır. O, zodyakın barış güvercinidir...

 

Terazi burcu gelişmiş bir diplomasi yeteneğine sahip olduğundan iyi bir arabulucudur. İşbirliği ve uzlaşmaya yatkın doğası gereği taraflara tarafsızca yaklaşmaya çalışır ve görüş ayrılıklarından doğan tartışmalara hakemlik eder.

Terazi burcu bize her şeyin ak ya da karadan ibaret olmadığını, ara tonların da bulunduğunu hatırlatır.

 

Terazi burcunun ikilemlere karşı hoşgörüsü oldukça yüksektir. Esneklik, ılımlılık ve uyum sağlama onun önemli meziyetleridir ancak sorgulamadan sırf "aman bir tatsızlık çıkmasın- aman huzurumuz kaçmasın" endişesi ile mevcut durumu koruma telaşına düştüğünde yüzeysel davranabilir, edilgen ve tutuk kalabilir. Oysa karşısındakini ters köşe edecek derecede bir tartışma ustasıdır ama kavgadan hoşlanmaz. Kabalık ve şiddet hassas dengesini alt üst eder.

 

Terazi kolayına kimseyle yüzleşemez ve kimseye "hayır" diyemez. Şayet onun ağzından hayır sözcüğü çıkmışsa kendi içindeki devrimi gerçekleştirmiş demektir. Genelde karşı tarafla ilişkisinde "sen bilirsin-sen nasıl istersen" ya da "fark etmez" uysallığı içinde kalır. Karşı tarafı incitmekten çok çekinir.

 

Terazi karar vermekte, tercih ve seçim yapmakta çok zorlanır. Risk almaktan ve eyleme geçmekten korkar. Sorumluluk almaktan kaçar. Eğer doğum haritasında güçlü bir ateş elementi (Koç, Aslan) ya da güçlü bir öncü nitelik (Oğlak) baskınsa daha kararlı ve eyleme geçen bir yapı öne çıkabilir.

 

Terazi adalet, hak, hukuk, eşitlik ve barışın egemen olduğu bir dünya peşinde koşar. Hakkaniyet duygusu ağır çektiğinden en ufak bir adaletsizlik karşısında bile "ama bu haksızlık, ama bu hiç adil değil" diye tepki gösterir. Genelde Terazi'nin adalet kavramı ile yeryüzünün adalet kavramı örtüşmez.

 

Terazi burcu başkalarını hayrete düşürecek kadar dürüst, saf, temiz kalpli, vicdanlı ve iyi niyetlidir. Kötülüğü teorik olarak bilir, pratikte; "Kişi kendi gibi bilir karşısındakini" düsturuyla hareket eder. Birine zarar vermekten ve kötü bir insan olmaktan aklı çıkar! Haset, nefret, kin, hırs, intikam gibi duyguları yok denecek kadar azdır. Ancak güçlü bir Akrep etkisi bu tabloyu biraz değiştirebilir.  

 

Elbette her burç gibi bu burcunun da olumsuz yansımaları vardır; kararsızlık, ayarsızlık, dengesizlik, gevşeklik, tembellik, yüzeysellik, şımarıklık, baştan çıkarmak, züppelik, koketlik, Araf'ta kalmak, biri dürtüklemeden eyleme geçememek, pasif-agresiflik, suya sabuna dokunmamak, ne uzayıp ne kısalmak, olduğu yerde saymak gibi...

 

Terazi zeki ve kültürlüdür. Hayata genel yaklaşımı çatışma ve sorun çıkmasını önlemek, herkes tarafından beğenilmek ve sevilmektir. Onaylanma ihtiyacı oldukça yüksektir. İnsanların yüzde 50 sinin bile onayını almak çok zorken, O yüzde 100’nü ister. Onaylanma ihtiyacı zaafa dönüştüğünde Terazinin şirazesi kayar... 

 

Terazi bir orta yol insanıdır ifrat ve tefritten hoşlanmaz. Huzur ve sakinlik onun 

hassas aurasına iyi gelir. Dünya cangılında gerçekleşmesi mümkün görünmese de onun nihai hedefi uyumu kalıcı hale getirmektir. Terazi burcunun hemen bütün rahatsızlıkları uyumsuzluktan kaynaklanır. 

 

Uyumsuz renk ve ses titreşimi onu hasta etmeye yeter. Asimetrik şeyler sinirine dokunur, çirkinlikler göz zevkini bozar. Hava elementi olması sebebiyle daima temiz ve açık havaya ihtiyaç duyar. Bir ekinoks insanı olarak da aşırı sıcak ve soğuğa dayanamaz. Ancak ılıman iklimde iyi hisseder.

 

Terazi daima karşı kefede kendisini dengeleyecek bir ağırlığa ihtiyaç duyar. Her ne kadar taahhütte bulunmak bir numaralı panik atak sebebi olsa da yalnızlık ona göre değildir. O hep hayatında sevgiyi paylaşacağı bir eşi olsun ister. Sohbet edip rahatlayacağı dostları ve arkadaşları olsun ister. Eşi vazgeçilmezi, dost ve arkadaşları ise olmazsa olmazlarıdır...

 

Ne var ki sevgi ve birlikteliğin burcu olmasına rağmen terazinin evlilikte bahtının güldüğü pek vaki değildir. Bilhassa da kadınlarının. Kim bilir belki de bu durumun müsebbibi ufukta batmak üzere olan, ısı ve ışın tesiri zayıf akşam güneşidir!

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar