GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE GELEN EN BÜYÜK SALGIN: DİYABET
Reklam
Reklam
  • Reklam
Nurhayat Kaynar

Nurhayat Kaynar

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE GELEN EN BÜYÜK SALGIN: DİYABET

14 Kasım 2020 - 15:03

Diyabet ya da halk dilinde bilinen adıyla Şeker Hastalığı, insülin üretimi veya kullanımında meydana gelen patolojilerden kaynaklanan ciddi kronik bir hastalıktır. Diyabetin tanımı ise; Anadolu'dan gelmektedir. M.S. 150. yıllarda Kapadokyalı Hekim Aretaeus diyabet ismini ilk kez kullanmıştır.  

Her ne kadar antik ve orta çağlarda hastalığın tedavisi için yararlı olan çeşitli yöntemler olsa da hastalığın patogenezi ilk kez 1900’lü yıllarda deneysel olarak anlaşılabilmiştir.

1921 yılında insülini bularak diyabet hastası milyonlarca hastanın tedavisini mümkün kılan Fredrick Bantig'in doğum yıl dönümü anısına, her yıl 14 Kasım'da Dünya Diyabet Günü olarak ilan edilmiştir. İnsanlara, diyabetin farkındalığını sağlamak için çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Fakat; diyabetin prevalansı her geçen gün artmaktadır, 21.yüzyılın en büyük küresel salgınlarından biri haline gelmiştir.

2007 yılında Birleşmiş Milletler diyabeti global bir tehdit olarak ilan etmiştir. Ve ilk kez AIDS, tüberküloz ve diğer enfeksiyon hastalıkları dışında bir enfeksiyon hastalığı olmayan bir hastalığın salgınından bahsetmiştir. Bu da DİYABETTİR!!

Türkiye Diyabet Epidemiyolojisi (TURDEP-2) çalışmasına göre 10 yıl içerisinde ülkemizde diyabet görülme oranı %90 oranında artmıştır.

2014 yılı içinde dünyada her 7 saniyede 1 kişinin, toplamda ise 4.9 milyon kişinin diyabete bağlı nedenlerle yaşamını kaybettiği açıklanmıştır.

Son yapılan çalışmalarda(IDF);  450 milyon kişinin Tip 2 diyabet riski altında olduğunu ve bu rakamın 2045 yılında 650 milyona kadar ulaşılacağı tahmin edilmektedir.

Dünyada ölüm nedenlerinin ilk 5 hastalıktan biri olan Diyabet neredeyse diğer

  ilk 3 hastalığında; ana sebebidir.

   Bunlar;

  • Kalp ve Damar hastalıkları
  • Kronik Böbrek Yetmezliği   
  • Sinir Sistemi hastalıkları

Ve maalesef ki;  ülkemizde 11 milyon civarında diyabet hastası vardır, bu da diğer hastalıklara davetiye çıkarmaktadır.!!

Beni en çok şaşırtan durum ise; hala çok sayıda insanın önlenebilir hastalıklardan ölmesidir!

Dünya çapında diyabetin yıllık maliyeti 825 milyar dolardır ve toplam küresel diyabet harcamalarındaki artışın daha da devam etmesi beklenmektedir.

Bu kadar basit tedavi edilecek bir hastalığı neden son evreye getirip, organ hasarına hatta ölüme kadar zorlaştırılıyor?

Peki bu duruma bir DUR deme vakti gelmedi mi?

Unutmayın!!

Diyabet Eğitimi, tedavinin bir parçası değil, bizzat tedavinin kendisidir..

Bu nedenle; diyetisyenler tarafından halkı daha çok sağlıklı beslenme konusunda bilinçlendirerek, hastalığın kendisi ve getirdiği diğer komplikasyonlar engellenmelidir.

Sağlıksız beslenme, obezitenin artması ve hareketsiz yaşam biçimi bu yükselişin önde gelen sebeplerindendir.

Son yapılan çalışmalarda; hastalığın ilk evresinde, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite ile 1 yılda yaklaşık %78-82 oranında olumlu etki rapor edilmiştir.

Tıbbi Beslenme Tedavisi (TBT) diyabetik hastaların tedavisinin temel taşlarından birisidir ve hastalığın seyri boyunca tedavinin bir parçası olmalıdır.

TBT'de tek bir beslenme modelinden söz edilemez. Kişinin beslenme programı tıpkı parmak izi gibi kendine özel olmalıdır.

Yeterli TBT uygulamadan, diğer tedavi yöntemleriyle metabolik kontrolün sağlanması güçtür.!!

Diyabetli bireye beslenme programının düzenlenmesi ve beslenme eğitiminin yapılması gerekir!!

Ölümlerin önlenmesi, yaşam kalitesinin iyileştirilmesi ve sağlık sistemi üzerindeki ekonomik yükün azaltılması için hastalık önleme ve sağlığı geliştirme çalışmalarının yapılması bir gerekliliktir!!

Burada diyetisyenlerin rolü oldukça önemlidir.

Bir diyetisyen olarak sizi temin ederim ki;  Tıbbi Beslenme Tedavisi gibi en önemli basamağı atlayarak görmezden gelirseniz birçok hastalıklara ve ölümlere seyirci kalmış olursunuz..

Ve son olarak hiçbir diyetisyen ameliyat yapamadığı gibi hiçbir doktorunda beslenme programı (diyet) yazma yetkisi yoktur!!

Halkın sağlığı ile oynamayın!!

Sağlıcakla kalın..

İyi ki doğdun Fredrick Bantig!!
14 Kasım Dünya Diyabet ve Farkındalık Gününüz Kutlu Olsun..

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar