BAĞIMLILIKLA MÜCADELE
Nusret SAĞLAM

Nusret SAĞLAM

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE

26 Ocak 2022 - 10:33

‘GENÇLERİ bağımlılıktan uzak tutmak için topyekun mücadele gerekir’ diyor Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı…

Samsun Valiliği himayesinde Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Bağımlılıkla Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi ve İl Sağlık Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen ‘Samsun Bağımlılıkla Mücadele ve Önleme Çalıştayı’ında söylüyor bu sözleri Sayın Vali…

Sözlerini önemli rakamlarla da destekliyor.

Türkiye nüfusunun yüzde 26,5’inin sigara içtiği, bunun yüzde 18’inin 15-24 yaş grubunda olduğu bilgisi verilmiş çalıştayda…

AMATEM’de yatan hasta sayısı bölge illerini de kapsayan bir sayı olarak çok abartılı olmasa da ülkenin geleceği olan gençlerin geleceklerinin teminat altına alınması öncelikle onların sağlıklı birer insan olarak gelişimlerinden geçiyor.

Öncelikle bunun hissediliyor olması gerekiyor.

Sonrasında da bu tür çalıştaylarda elde edilen sonuçların toplumun tüm katmanlarında hayatiyet kazanması…

Sigara içen nüfusun yüzde 18’inin 15-24 yaş grubunda olduğunun açıklanmasına rağmen ben çok daha küçük yaş gruplarımda da bu alışkanlıkların var olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Bunun nedeni ülkenin aile yapısı, aile içi eğitimi ve yaşam koşulları olarak söylenebilir.

Özellikle düşük gelirli ve hatta fakir aile çocuklarının kendi ortamlarında bu tür zararlı alışkanlıklara kapılmalarının çok daha kolay olduğunu sanırım bu işte ihtisas sahibi olmuş insanlarımız rahatlıkla söyleyebilir.

Dolayısıyla bu yaş grubuna ulaşabilecek ve onlarla ilgilenme şansına sahip olabilecek halk katmanlarına gerekli eğitimlerin verilmesi bu eğitimin ilk adımı olacaktır.

Ki bu nedenle, Yeşilay Cemiyeti Samsun Şubesi olarak Yeşilay formatörleri tarafından ‘En İyi Narkotik Polisi Anne Projesi’ kapsamında 12 lisede 346 öğrenciye, 250 öğretmene, 257 veliye ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde çalışan bin 562 personele ‘Bağımlılıklarla Mücadele Farkındalık Eğitimi’ verdiğini öğreniyoruz.

Küçük yaşta özentiyle ve ebeveyn taklidiyle edinilen zararlı alışkanlıkların asgariye indirgenmesinin bir toplum görevi olarak addedilmesi ve gerekli çalışmaların yapılıyor olması toplum adına sevindiricidir.

Çünkü alışmak kolay,

Vazgeçmek her zaman zordur.

Bu bilinçle daha küçük yaşta verilecek her türlü eğitimin çocuklarımızı ve gençlerimizi korumak, kollama adına önemini bilmemiz gerekiyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar