BENCE DE
Nusret SAĞLAM

Nusret SAĞLAM

BENCE DE

13 Ocak 2022 - 09:38

 

ATAKUM’un en önemli sorunlarından biri, plansız, programsız ve sorunlu büyümesi.

Bir beton yığını haline gelen ilçede binaların sayısını ve kat adedini çoğaltmanın bir marifet ve imar şekli gibi algılanmasına neden olan dönemler yaşadık.

Bu dönemler içerisinde ahbap-çavuş ilişkilerinin yer alması nedeniyle dikine binaların birer ucube gibi yükselmesine nedense seyirci kalındı.

Atakum hem taşlaştı hem de en çok talebe neden olan sessizliğini ve huzurunu kaybetti.

Bu durum aynı zamanda orantısız ve kontrolsüz bir nüfus artışına neden oldu.

Bu tercihin elbette sonuçları olacaktı, oldu.

Rahmetli Muzaffer Önder döneminde sahil boyunca yapılan Kanalizasyon İshale Hattı çalışmaları ve bu hat üzerinde tesis edilen terfi istasyonları, artan yükleri nedeniyle neredeyse işlevini kaybetti.

Tabii bu arada yanlış yapılan ve halen devam etmekte olan başka bir yanlış da yağmur suyu ile kanalizasyon suları hatlarının birbirinden bağımsız çalışma disiplininden uzaklaşılması ve hatta terk edilmesi oldu.

Bugün dahi yapılan her binanın çatısından akan yağmur suları ile pis suları halen mevcut ishale hattına deşarj edilmektedir.

Hatırlarsanız uzun süre bu debi yüksekliğinden dolayı Atakum sahillerine hükmeden pis kokuların esiri olduk.

O konu, Büyükşehir kimyasal çözümlü ihaleleriyle giderilmeye başlandı.

Ama sonuç olarak her gün, her yıl kontrolsüz artan nüfus ve onun sonucundaki atık su debi artışı dolayısıyla ishale hattı ve terfi istasyonları gittikçe iş göremez hale geliyor.

Beş terfi istasyonuyla Canik ve Tekkeköy bölgesine oradan da Biyolojik Arıtma’dan geçtikten sonra derin deniz deşarjı ile denize verilen atık sularla baş etmek mümkün değil.

Zira bu haliyle devam edilirse bir zaman gelecek hat, atık suları taşıyamayacak ve sular geri tepmeyle evlerin içine bile dolabilecek.

O nedenle Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mustafa Demir’in yeni projesini önemsiyorum.

Atakum sahilinde yapılan yer tespiti ile yeni bir biyolojik atık su arıtma tesisi yapılacağını müjdeliyor başkan…

Düşünülmesi de yapılması bence de önemli bir proje…

Bundan sonrası için imar planlarında yeni tadilatlar olur mu bilemem ama bu projenin hayata geçmesi ile Atakum’un önemli sorunlarından birinin çözüme kavuşacağını söyleyebilirim.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar