DERSİMİZ ÇEVRE
Reklam
  • Reklam
Nusret SAĞLAM

Nusret SAĞLAM

DERSİMİZ ÇEVRE

20 Eylül 2021 - 09:17

 

CUMARTESİ günü Deniz Temiz Derneği Başkanı, değerli büyüğüm Tuncer Üçüncüoğlu’nun daveti üzerine Ömürevleri İskelesi’ndeydim.

Sıkışık bir gündemim vardı ama bizim ihtiyar (Osman Kara) da arayınca en azından yaptıkları işe bir hayırlı olsun diyeyim dedim.

Etkinliği, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Atakum Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde çevre gönüllülerinden oluşan çok sayıda kişi gerçekleştiriyor.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Deniz Elçileri Topluluğu Akademik Danışmanı Prof. Dr. Yusuf Demir, Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat da işin organizasyonunda emek katanlardan.

Gerçi ben oradan ayrılana kadar herhangi bir Büyükşehir veya Atakum Belediyesi yetkilisine rastlayamadım.

Ben ayrıldıktan sonra gelmişlerse, sözüm yok elbette.

Bir de ilk etkinlikte Büyükşehir ve Atakum Belediye Başkanları’nın orada olduğunu söylediler.

Sahip çıkılması gereken bir olay.

Çünkü sahil bizim ve sürekli verilecek eğitim ve yerinde uygulamalarla bu alışkanlığın yer etmesine çalışmakta fayda var.

Bu nedenle öncelikle Tuncer Üçüncüoğlu ağabey ve gönüllülerine teşekkür ediyorum.

Akademik Danışman Demir, “Amaç, sahili temiz tutmak alışkanlığımın yaratılması ve zihinlere kazılması. Çocuklara, gençlere ve vatandaşlara örnek bir davranış sergilemek için sahilde çöp topluyoruz” diyor. 

Temiz çevre ve temiz toplumun ülkenin geleceği için çok önemli olduğunu vurgulayan Demir, "Asıl temizlik kirletmemektir ama bazı vatandaşlarımızın atıklarını sahile atmaları neticesinde birtakım kirlenmeler oluyor. Bu etkinliğe katılan herkese çok teşekkür ediyorum. Çünkü çevre temizliği, günümüzün en büyük sorunlarından bir tanesi. Bazı atıklar doğaya karışıyor ve yok olması uzunca seneler alıyor. Onun için doğayı, denizi ve havayı kirletmeden toplumların temiz bir çevrede yaşamasını istiyoruz" diyor.

Deniz Temiz Derneği/TURMEPA Şube Başkanı Tuncer Üçüncüoğlu da Samsun'un gelecekte daha yaşanabilir bir şehir olması için ve gelecek nesillere temiz bir deniz bırakmak için çalıştıklarını belirtiyor.

İyi niyetle çıktıkları bu yolda kendilerine başarılar diliyor ve destekliyorum.

Ama kalıcı olması, halk tarafından benimsenmesi şart.

Hatta orada, ‘Geçen hafta temizlediğiniz bölümü bir gezsek acaba bıraktığınız gibi duruyor mudur? Bu anlamda okullarda bir eğitim verilmesi. Dersin müfredatta olması ve öğretmenlerin konuyu titizlikle işlemeleri gerek’ dediğimde, Tuncer Üçüncüoğlu;

‘Biz birçok okulda bu dersleri veriyoruz. Davet edilen her yere gidiyoruz’ dedi.

Yeterli midir bilemem ama bu konuda aile içi eğitimin önemini de vurgulamak ve ebeveynleri bu konuda bilinçlendirmek gerek diye düşünüyorum.

Hiç unutmam bu konuda geçmişte yazdığım bir yazı üzerine Büyükşehir’de dönemin daire başkanı kardeşimiz beni aramış ve şu örneği vermişti:

“Sahile bantlar koyduk oturmak için. Yanlarına çöp kovaları. Hatta çekirdek çitleyenlere kabuklarını yere atmasınlar diye kese kağıtları. Gezerken iki bayan gördüm, çekirdek çitleyip, kabuklarını yere atıyorlardı. Yanlarında çöp kovası olduğunu, onu kullanmalarının doğru olduğunu hatırlattığımda, ne cevap aldım dersiniz?

“Siz ne diyorsunuz Alla aşkına. Benim hayatta en büyük zevkim dışarıda oturturken çekirdek çitleyip, kabuklarını olduğum yere atmak!”

Aile içi eğitim şart derken bunu kast ediyorum.

Çabalar güzel.

Anlamlı.

Devam da etmeli ama örümcek bağlamış beyinleri eğitim, uyandıramadıktan sonra nafile çaba.

Yine de kutluyorum Deniz Temiz Derneği’ni, yolunuz açık olsun..

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar