DR.ÖMER URHAL: 'HER AKŞAM SAHİLDEYİM ENDİŞE ETMEYİN.'
Reklam
  • Reklam
Nusret SAĞLAM

Nusret SAĞLAM

DR.ÖMER URHAL: 'HER AKŞAM SAHİLDEYİM ENDİŞE ETMEYİN.'

20 Ağustos 2021 - 09:54

 

SÖZLERİN sahibi İl Emniyet Müdürümüz Sayın Dr. Ömer URHAL…

Son üç haftada sahildeki işletmelerde meydana gelen olaylar üzerine dün Gazete Gerçek’te çıkan manşet haber ve köşe yazım nedeniyle sabah aradı.

Telefonda uzun uzun konuştuk.

Haklı olarak yazımın bazı bölümlerine katılamadığını söyleyerek, belli konularda rakamlarla örnek vererek çalışmalarını anlattı.

Konu önemli olduğu için makamında ziyaret ederek dinlemeyi teklif ettim.

Bir saat kadar kent genel ve sahil asayişi ve önlemleri konusunda bilgilendirdi beni sayın Urhal…

Öncelikle ve üstüne basa basa söylüyor Sayın Urhal;

‘Adnan Menderes Bulvarı en önem verdiğimiz alandır. Vatandaşlarımız sahil bandını gerek turizm, gerekse sosyal anlamda kullanıyor. Dolayısıyla burada üst düzey tedbirler uyguluyoruz. Önleyici tedbirlerimizin olduğunu söylemeye bile gerek yok’ diyor..

Konuşma esnasında tedbirleri ‘görünür ve görünmez’ olarak ikiye ayıran Urhal, gün ve gece boyunca Asayiş Şube Müdürlüğümüze bağlı ekipler, motorlu yunuslar, tepe lambaları sürekli açık gezen polis ekipleri, motorize trafik polisleri gün ve gece boyunca devriye hizmetlerini sürdürüyor. Bekçilerin tamamı orada, diyor..

Son aylarda dışarıda herhangi bir olay olmamış.

Olayların tamamı mekânların içinde cereyan ediyor.

İçkili ortamda belli bir zaman sonra davranışların başka yöne kayması ve sözlü sataşmalara dönüşmesi sonrası darp olaylarının meydana geldiğini söyleyen Müdür Urhal, yaralamalı olayların mekân içindeki silahlarla gerçekleştiğini vurguluyor ve;

‘Emniyetimizin sivil unsurları (Asayiş-narkotik) her üç olayda da anında olay yerindeydiler. Birkaç dakikada müdahale ile gereğini yaptılar’ diyor.

Sahildeki bir başka konu ise trafik yoğunluğu…

Araç park yerlerinin az olması ve park yerinden bir aracın çıkıp yerine başka bir aracın girmesi arasında geçen zaman bekleyen trafiği olumsuz yönde etkiliyor ve sahil boyunca yığılmalar artıyor. Bu durumda Trafik Şahin Ekipleri’nin araç tıkanıklığını önleyici tedbirleri anında uyguladığını da ekliyor sayın müdür…

Her akşam sivil olarak sahilde Emniyet Müdür Yardımcıları ve daire amirleri ile birlikte dolaştığını ifade ediyor, Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal…

Haliyle bu durum orada görev yapan ekipler zerinde olumlu bir etki yaratıyor.

O nedenle, ‘Ben her akşam sahildeyim. Değerli Samsunlular hiç çekinmeden ve düşünmeden sahilimiz ziyaret edip, kullanabilirler’ diye ekliyor.

Dolayısıyla bu kadar görünür ve görünmez önlemin alındığı bir bölgede halk arasında yaratılan huzursuzluk ve asayiş noksanlığı algısı Samsun’umuza yakışmadığını özellikle ifade ediyor.

Samsun’un bugün itibariyle son 7 aylık dönemdeki asayiş olayları karşılaştırmasını bizzat bana yaptı Sayın Ömer Urhal…

Kapkaç olaylarında %80…

Otodan hırsızlık olaylarında %40...

Evden hırsızlık olaylarında %6.9…

Motosiklet hırsızlığında %7.1 azalma meydana gelirken dolandırıcılık olaylarında %25’lik bir artış meydana gelmiş kent genelinde.

Ateşli silahla kasten yaralama olaylarında ise 2019-2020 yılları karşılaştırmasında %18 azalma, 2020-2021 yılları ilk 7 aylık dönem karşılaştırmasında ise %23.6 azalma meydana gelmiş.

Diğer rakamlar gazetedeki haberde de yer alacağı için sizi rakamlara boğmak istemiyorum.

Perşembe günü çıkan köşe yazımın belli bölümlerine katılmadığını ifade eden Emniyet Müdürümüz Dr. Ömer Urhal’a saygı duyuyorum haliyle...

Her şeyi bilip, vakıf olmam mümkün değil.

Ama yazdığım ve söylediğim her şeyin bu kentin yararı, gelişmesi ve huzuru için olduğu zannederim tartışılmayacak bir konudur.

Anlayışı, kabulü ve verdiği bilgiler için sayın emniyet müdürümüze teşekkür ediyor, kent huzur ve asayişi konusunda yapacakları çalışmalar konusunda kendisine ve ekibine başarılar diliyorum.

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar