• Reklam
GÜZEL BAŞLANGIÇ
Ömer BİNGÖL

Ömer BİNGÖL

GÜZEL BAŞLANGIÇ

03 Eylül 2018 - 08:55

Şehir olarak hepimizin yabancısı olduğu bir lig ve sonuçta bizleri TFF 1. Lig’e taşıyacağına inandığımız 34 haftalık maratonun ilk haftasını kayıpsız bir şekilde atlatmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Haliyle bizlerin de takımımız, rakiplerimiz ve ligin formatı adına nesnel yorumlar yapabilmesi için zamana ihtiyacımız var.

Şu an için net yorumlar yapmak zor hatta imkansız.

Ama 90+4 dakikalık ilk maçın ardından futbol adına geleceğe yönelik kafamızda oluşan şablonlara dair fikirlerimizi paylaşmaya çalışalım.

Önce Amedspor oyun şablonuna üzerinden diğer takımlarında benzer oyun formatlarına sahip olduğunu varsayarak lige dair fikir beyanı ile başlamakta fayda var.

Sonuçta kısıtlı bütçelerle kurulan aynı ligin takımlarının teknik adam ve oyuncu kaliteleri, oyun sistemleri ve tercihleri de birbirlerine benzerlik gösteriyor.

Bu lig anladığım kadarıyla daha çok dar alanda darbeli futbol anlayışı ile rakibe pozisyon vermeyerek sert, süratli ve tempolu oynanıyor.

Açıkçası ben rakibin temposu ve sahadaki duruşunu gördüğümde inanın gelecek haftalara dair bizi öyle çok da kolay geçebileceğimiz maçların beklemediğine dair bir fikre kapıldım.

İşimiz kağıt üzerindeki kadar kolay değil bundan emin olabilirsiniz.

Takımımızın saha içi başlangıç kurgusuna baktığımızda bu ligin üzerinde birbirinden kaliteli ayaklara sahip fakat rakibin agresif tavrı ve temposuna ayak uydurmakta zorlanan bir takım kimliğiyle ilk 45 dakikayı geçirdiğini söyleyebiliriz.

Tabi takımımızın tam anlamıyla sahada performans gösterebilmesi için eylül sonu, ekim başına kadar zamana ihtiyacı olduğunu da unutmayalım.

Bu tür maçlarda özellikle evinizde size karşı kapanan takımlara karşı kilidi açabilecek erken bir gol bulmanız çok önemli.

Çünkü geçen her dakika rakibin direncinin daha fazla artması anlamına geliyor.

Stadyumda maçın ilk 45 dakikalık bölümünde takımın temposu karşısında bazı taraftarlar hemen karamsar bir havaya büründü.

Bence ilk 4-5 haftalık dilimde oynan futbol hakkında ön yargılı olmamak gerek.

Kısacası biraz sabır.

Bu süreçte alınan her galibiyet takım olabilme ve hedefe konsantrasyon açısından çok önemli.

Maçın ikinci 45’lik dilimde özellikle 55. dakika ve sonrası futbolu ayrı bir şekilde değerlendirmekte fayda var.

Takımın temposu neden arttı?

Bence sorulması gereken soru bu.

Metrekareye 3 oyuncunun düştüğü bir ligde fiziksel açıdan kısa ve top tekniği yüksek oyuncularla her maç sonuca gitmeniz mümkün olmayabiliyor.

Özellikle takımınız henüz uyun problemini aşmamışsa.

Fakat ikinci yarı yapılan oyuncu değişikleri ile bu ligi bilen ve rakibin temposuna karşılık verebilecek oyuncuları sahaya süren sayın Taşkın oyunun iplerini de eline almış oldu.

İlyas, Erhan ve Okan bu ligin oyuncuları haliyle de maçın başında eksikliğini hissettiğimiz 3. bölge de baskıyı fazlası ile yaparak rakibi baskı altına almamıza yardımcı oldular.

Ve ilerleyen haftalarda bu takımın direkt oyuncuları olacaklar kanımca.

Sonuç Ercan’ın kafası ve 1-0 .

Duran top ya da karambol fark etmiyor.

İlk 4-6 haftalık dilimde skor her şeyden önemli.

Bu arada maçın hakemi Mustafa İlker Coşkun’a tebrikler.

Oyunun bu denli tempolu oynanmasında teknik heyet ve oyuncular kadar önemli bir rol oynadı.

Ayrıca stadyuma girişte bizi karşılayan güler yüzlü personel çalınan müzikler için kabinde oturan dj kısacası uzun bir aradan sonra bizlere stadyumda kendimizi daha değerli hissettiren Samsunspor yönetime sonsuz teşekkürler.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar