İSTEDİĞİMİZİ ALDIK
Ömer BİNGÖL

Ömer BİNGÖL

İSTEDİĞİMİZİ ALDIK

05 Kasım 2018 - 09:37

Ekibimiz dün Niğde deplasmanında üç puanı tek golle almayı başardı.

Bu sezonun sahada futbol anlamında mottosu ‘sabret, golü at, işi bitir’ olsa gerek.

Aslında maç öncesi hepimiz biraz da olsa geçen hafta Bayrampaşa deplasmanında yaşanan puan kaybının kaygısını hissederek yaşadık maçı.

Sonuçta Kırmızı ya da Beyaz iki grupta da bizimle aynı kalibreye sahip ikinci bir takımın olmadığı gerçeği ortada…

Rakip Niğde Anadolu FK için Altınordu’nun rezerv takımı olarak söz etmek mümkün.

Kanımca bu bizim açımızdan maçın zorlu bir doksan dakikaya dönüşeceği öngörüsünde bulunmak için yeterli bir sebep.

Neden mi?

Ne kadar rakibi izleme ve analiz etme imkanımız kısıtlı olsa da maçın hikayesine dair aklımızda belirli bir şablon oluşacak kadar bilginin olduğunu söylemek mümkün.

Çünkü Altınordu Futbol Kulübü’ne oyuncu yetiştirecek bir takımın;

1- Genç ve dinamik.

2- Oyun bilgisi ve saha için organizasyonu konusunda ligdeki diğer takımlara göre daha bilinçli.

3 - Oyun disiplinine sadık.

4-Rakip analizi konusu vb. gibi özelikleri bünyesinde barından bir ekip olarak karşımıza çıkacağını söylemek yanlış olmazdı.

Ve maçın başlangıç düdüğüyle birlikte oyun bu öngörülerimizi doğrular bir şekilde başladı.

Rakibimiz oyunu ikinci bölgede kabul ediyor ve ön kenar oyuncularımız Ramazan ve Samet’in topla buluştukları anda oyunu içe kat ederek oynayacağını iyi biliyordu.

Bu noktada aldıkları önemler sonucunda iki kanat oyuncumuz Niğde Anadolu FK’nın kenar bek oyuncularının içeriyi kapatması sonucunda ilk yarı boyunda takımın hücum aksiyonlarında bekleneni bir türlü veremiyorlardı.

Kubilay ise rakip takımın alan savunması içerisinde topla buluştuğu an en yakın rakip oyuncu tarafından marke edilerek aldığı topları üçüncü bölgede etkili bir şekilde kullanamamanın sıkıntısını yaşıyordu.

Yine rakip hücum anlamında zayıf ve son vuruşlarda etkisiz olmasına rağmen takımımızın pas aralarına yaptıkları koşular ile hızlı hücum yapma eğiliminde dönen toplarda ise üçüncü bölgede yapacakları baskı sonucu ataklarımızı olgunlaştırmamızı geciktirme planı içerisindeydi.

Kısacası dar alanda oyunun boyunu kısa tutarak oynamaya çalışan rakibimiz, geniş alanda oynamaya çalışan ekibimize karşı ilk yarı istediği oyunu oynayarak taraftarımızın ikinci yarıyı daha stresli bir şekilde takip etmesine sebep olmuştu.

Ama dediğimiz gibi bu ligin mottosu ‘sabret, golü at, işi bitir’.

Peki oyunu hücum anlamında zenginleştirmek için saha da ufak dokunuşlar yapmak mümkün müydü?

Kanımca mümkündü Ramazan ve Samet’in ters ayakla içe oynatmak tabii ki sayın Taşkın’ın tercihi fakat rakibinizin bunu çözdüğünü hissettiğiniz anda oyun içi bir takım değişikliklere gitmek de aslında mümkün.

Bunun en bariz örneği ise ilk yarı boyunca rakip kalede çok adamla hücum yapamayan takımımızın Beşir-Samet değişikliğiyle Ramazan’ın sol, Beşir’in sağ önde oynaması sonucu biranda çizgileri etkili kullanarak rakip kalede çok adamla hücum yapmaya başlamasıydı.

Sonuçta galibiyeti getiren gol maçın tamamen kitlenmeye başlayacağı dakikalar içinde bir korner sonucu dönen topu harika kontrol ve klas bir vuruş yapan Erkam’ın ayağından geldi.

Takım olarak hücum anlamında birden fazla formatı oynayabilecek kalitede ayağa sahip olduğumuz kesin.

Rakiplerin de bizim oyun formatını çözdüğü ortada.

İlerleyen haftalarda ‘sabret, golü at, işi bitir’ mottosuna hücum oyununu geliştirdiğimiz anda daha relax maçlara çıkabileceğimizi düşünüyorum.

Sarıyer’in berabere kaldığı haftada bu önemli galibiyet camiamıza hayırlı olsun.

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Son Yazılar