12 KASIM DÜNYA ZATÜRRE GÜNÜ
Reklam
  • Reklam
PINAR ACAR

PINAR ACAR

12 KASIM DÜNYA ZATÜRRE GÜNÜ

09 Kasım 2021 - 10:44

 

Halk arasında zatürre olarak bilinen ya da tıbbi adıyla pnömoni akciğer dokusunun iltihaplanmasıdır. Bakteriler başta olmak üzere virüsler, mantarlar ve nadiren parazitlerin neden olduğu akciğer enfeksiyonu olarak da tanımlanabilir. Akciğerde meydana gelen bu enfeksiyon, alveol adı verilen havayla dolu küçük akciğer keseciklerine iltihap hücrelerinin birikmesine ve yine bu alana kan damarlarından gelen serumun dolmasına neden olur. İçleri iltihap hücreleri ve serum sıvısı ile dolan, hava içeriğini kaybeden alveoller oksijen alış-veriş işlevini yapamaz yani solunum işlevini yerine getiremezler. Eğer zatürre yaygın ise kanda oksijen düzeyi azalabilir ve hastada solunum yetersizliği görülebilir. 

Zatürre dünyada ve ülkemizde sık görülen ve en fazla ölüme neden olan enfeksiyon hastalıkları arasındadır. Ülkemizde ölüm nedenleri arasında 5. sırada, enfeksiyonlara bağlı ölümler arasında ise birinci sırada yer almaktadır. Özellikle bebeklerde, çocuklarda, yaşlılarda ve bilinen başka hastalığı olan kişilerde zatürre daha ağır ve ölümcül seyredebilir. Pnömonide en riskli gruplar 5 yaş altı çocuklar ve 65 yaş üzeri erişkinlerdir. 

Belirtileri Nelerdir?

· Öksürük (bazı zatürre türlerinde öksürük sonrası çıkarılan balgam yeşilimsi, sarı renkte veya kanlı olmaktadır.)

· Yüksek ateş,

· Üşümeye bağlı titreme,

· Derin nefes alırken veya öksürürken oluşan bıçak gibi keskin göğüs ağrıları,

· Aşırı terleme, ıslak ve yapışkan deri,

· İştah kaybı, halsizlik ve yorgunluk,

· Sersemlik hissi (özellikle yaşlılarda).

Dünya Sağlık Örgütü, 2009 yılından bu yana hastalığa dikkat çekmek, hastalıktan korunmak, tedavinin hastalar tarafından düzenli alınmasını sağlamak ve aşılamaya dikkat çekmek için 12 Kasım’da farkındalık aktiviteleri düzenlemektedir.

Dünyada giderek artan yaşlı nüfus oranı ve yaşlılarda artan ek kronik hastalıklar (kalp hastalıkları, inme, kronik akciğer hastalıkları vb.) direnci azaltarak enfeksiyonlara yatkınlığa neden olmaktadır. Özellikle 65 yaş ve üzeri kişilerde pnömoni sıklığı artmakta, gençlere göre daha ağır hatta öldürücü tablolarda seyredebilmektedir.

Pnömoni, tedavi edilebilir ve önlenebilir bir enfeksiyon hastalığıdır. Aşılama, çocuklarda ve yaşlılarda pnömoniye karşı en önemli koruyucu önlemdir. Aşılama ile pnömoni görülme sıklığı ve ölüm oranlarını azaltılabilmektedir. Bu nedenle çocuklara ve yaşlılara ülkemizde rutin aşılama programı önerilerine göre zatürre aşısı (pnömokok ve grip aşısı) olmaları tavsiye edilmektedir. Bu uygulamanın kişinin hekimi tarafından yapılması gerekmektedir. Sağlık çalışanı ve sağlık kurumu ekseninde, kronik hastalığı olanlar ile 65 yaş ve üzeri kişilerin aşılanması sağlanmalıdır. Aşılama, yeterli ve dengeli beslenme, çevresel hijyen koşullarının iyileştirilmesi ile önlenebilmektedir. Hastalık geliştikten sonra da etkin ve yeterli sürede antibiyotik tedavisi kullanılması önem taşımaktadır.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar