Başlarken geriye bakmak!
PROF. DR. ŞEVKET ÖZKAYA

PROF. DR. ŞEVKET ÖZKAYA

KÖŞE TAŞI

Başlarken geriye bakmak!

04 Nisan 2022 - 08:49

İlk yazımız iki yıl hayatımızı kabusa çeviren kovid-19 salgını olmasını istedik ve bu ‘köşe taşı’ bu konudaki son yazı olması dileğiyle ile...

19 Ocak 2020’de acil servise 49 yaşında Bayram bey geliyor. Ateş ve öksürük şikâyeti ile ve çekilen filmde belirgin bir şey yok. Tedavisi düzenlenip evine yolluyoruz. 1 gün sonra nefes darlığı ve solunum sıkıntısı ile tekrar acile geliyor. Akciğer filmi çekiyoruz tekrar ve bir günde akciğerleri bembeyaz olmuş. Yatırıyoruz ve bir günde böyle bir enfeksiyon nasıl tüm akciğeri birden tutar diye şaşkınlık içindeyiz. 

Mart 2020'de Türkiye'de ilk vaka ve salgın ilan edilip vakaları görmeye başlayınca geriye dönüp bakıyorum ve Bayram bey Samsun'un ilk belki de Türkiye’nin ilk KOVİD-19 vakası olduğunu tereddütsüz söyleyebiliyorum. Sonra 2 yıl içinde binlerce hasta ve ölen bir salgınla kabus başlıyor. Bundan önce kuş gribi ve domuz gribi ile karşılaşmıştık ama o virüsler hayvandan insana bulaşıyor ve hayvanlarla insanların temasını kesersek kontrol altına almış oluyorduk.

Kovid-19 ise insandan insana çok hızlı bulaşan ve insanların bu kadar hareketli olduğu ilk salgın.

Bundan önceki 1920’de İspanyol gribi salgını ile karşılaştırılmayacak kadar hareketli bir dünyadayız. 24 saat içinde dünyanın her yerine ulaşılabilen çağdayız ve ülkeler arasında ekonomi, ticaret, eğitim ve turizm gibi ülkelerin ve insanların dinamik olduğu bir “vakit nakittir” çağı yaşayan bir dünyada insandan insana bulaşan ölümcül bir virüsle ilk kez karşılaştık.

İlk kapanma 3 hafta idi. Hatırlarsanız ve ne kadar uzun denmişti. Bu kadar ölüm ve hastalık sayısını tüm dünya yaşayarak gördü ve maalesef bu dinamizm ve ölümcül virüs birlikteliği ilk kez yaşandığı için bu sorunun doğrusunu maalesef yaşayarak öğrendik.

Aşının ülkemizde uygulanmaya başlanması ile ölümlerin birden azaldığını da hastalarımızla öğrendik.

Bu kelimeyi dünyada ilk kullanan biz olarak şunu dedik;

"Aşı emniyet kemeri gibidir. Kaza geçirmeyi yani hastalığa yakalanmayı önlemeyecek ama kaza yaparsanız yani bu hastalığa yakalanırsanız hayatta kalmanızı sağlayacak!"

Virüsün bulaşma hızında azalma ve aşılanma oranının artması ile vaka sayılarında ciddi azalmalar görüyoruz. Artık vaka artış dalgaları görmeyi beklemiyoruz ama yeni korona vakaları görmeye devam edeceğiz. 

Neyse ki artık sona yaklaşıyoruz ve öncelikle bu salgınla savaşan ve hayatını kaybeden doktor ve sağlık çalışanlarımızı ve kaybettiğimiz hastalarımızı sonsuz saygı ve minnettarlıkla anıyoruz.

Bu yazımızda köşe taşımız; "bu ilk yazımız, bu salgın hakkındaki son yazımız olsun!"

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • Nusret Sağlam
  2 ay önce
  Hayırlı olsun hocam. Sizi sayfalarımızda görmek güzel..
 • Nilgün fahret kılıç
  2 ay önce
  Aminn hocam covid hastalığının tedavisi ve kurtardığın hastalarının dualarımız sana olsun hocam. Yazınızda cok güzel anlamışsınız siz başımızdan eksik olmayın.
 • Hülya
  2 ay önce
  çoğu kişi hayatını kaybetti gerçekten çok yakınlarımızı kaybettik son olsun inşalkah
 • Hilmi tek
  2 ay önce
  Hocam iyiki varsınız o hastalarinizdan biri de bendim size ve tüm sağlık personelimize bize itinayla, sabırla ve guleryuzle bakan tüm arkadaşlara sonsuz teşekkürlerimi sunarım
 • Rahmi türk
  2 ay önce
  İnşallah hocam saglıklı günlere hayırlı ramazanlar

Son Yazılar