Bir sivilceye 1300 TL
Reklam
PROF. DR. ŞEVKET ÖZKAYA

PROF. DR. ŞEVKET ÖZKAYA

KÖŞE TAŞI

Bir sivilceye 1300 TL

01 Temmuz 2022 - 09:10

Mehmet Ali Erbil'in sosyal medyada sırtını resmini paylaşıp çıkan lezyonu doktora göstermek için gittiği bir özel hastaneye ödediği ücrete tepki vermek amacı ile "Bugün sivilcemi gösterdik. İki dakika için ve 1300 TL para aldılar. Allah kimseyi L... düşürmesin" paylaşması farklı yorumlara neden oldu.

Peki, bu haklı bir isyan mı?

Sağlık sisteminde son zamanlarda doktorlar başta olmak üzere hem sağlık çalışanları hem de halk ciddi sorunlar yaşıyor.

Sağlıkta şiddet ve fazla iş yükü doktorların en öncelikli sorunları…

Devlet hastanelerinde günde 100'e yakın hastaya bakmak zorunda kalan doktorlar, hem hastaya fazla zaman ayırıp hem kaliteli tanı ve tedavi hizmeti sunamadıkları için mesleki tatmin hissetmediklerini söylüyorlar.

Yaklaşık 20 yıldır uygulanan, performans denilen, baktığın hasta başına ya da yaptığın işlem başına döner sermaye almak, hem hastayı hem de doktorları incitmeye başladı. Ayrıca hastaneler ve doktorlar arası bu adaletsiz kazanç, sağlık çalışanları arasında tatsız ve istenmeyen rekabete yol açıp ne yazık ki birbirlerinin döner sermayelerini takip eden hekimler gözüyle bakılıyor.

Oysa biz doktorlar kaliteli ve en iyi teknoloji ile hasta takip etmek istiyoruz.

Hastalar ise çok kalabalık devlet hastanelerinde hem muayene sırası bulmakta zorlanıyor hem de yeterli ve kaliteli muayene olarak tanı ve tedavi hizmeti alamamaktan yakınıyor.

"Doktor bana zaman ayırmadı ya da yüzüme bakmadı" gibi ifadeleri maalesef duyuyoruz ama bu kadar iş yükü altında her iki taraf da haklı.

Hastaların bir kısmı özel hastanelere gitmek zorunda kalıyor ve birçok vatandaş bu özel ve ücretli sağlık hizmetini karşılamakta zorluk çekiyor.

Sağlıkta şiddet ise bambaşka ve hiç kabullenilmeyecek yasal ve suç olan bir durum. Maalesef kalitesiz sağlık hizmeti herkesi geriyor.

Mehmet Ali Erbil'in ve halkımızın bilmesi gereken bir nokta var. Özel hastanede çalışan doktor ve personelin maaşı ve hastane giderlerini devlet ödemiyor.

Devlet sadece Mehmet Ali Erbil'in veya bir başka vatandaşımızın gittiği polikliniğe yaklaşık 50 TL ödüyor (bu kadar da olmayabilir) ve bu parayla o hizmetin verilmesi imkansız. Doğal olarak özel hastanelerin bu hastalardan fark alması gerekiyor.

Peki, çözüm ne?

Doktor Kooperatifleri denilen bir sistem bu soruna çözüm bulabilir.

Örneğin ilişkili branşlardan birkaç doktor bir araya gelip kooperatif şeklinde özel klinik açılmasına izin verilmesi lazım. 

Bu klinikler SGK ile anlaşmalı olarak örneğin 100 TL devlet ödemesi ve yaklaşık aynı miktarda hastadan alınacak farkla hasta ve doktor arasında sorunları çözebilir.

Devlet hastanesinde devam eden doktorlarımız hem daha az iş yükü ile çalışıp hem de birkaç doktora verilecek performansı devlette kalan bir doktora alabilir. 

Ameliyat ve girişim için hasta istediği özel veya devlette o kooperatif kliniklerle anlaşmalı doktorlar ile hastanın tedavisi devam edilebilir. Her doktorun bir sağlık çalışanı ve sekreter ile klinikte istihdam sağlayacağını düşünürsek, gençler arasında da işsizlik sorununa da yardımcı olacağını düşünüyoruz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar