GELECEĞİN DOKTORLARI NASIL BAŞLIYOR?
PROF. DR. ŞEVKET ÖZKAYA

PROF. DR. ŞEVKET ÖZKAYA

KÖŞE TAŞI

GELECEĞİN DOKTORLARI NASIL BAŞLIYOR?

20 Haziran 2022 - 09:07

Uzun yıllardır eğitim alan gençlerimiz, geleceklerini belirlemek için artık son sınavlarında ter dökmeye başladılar. Üniversiteler, öğrenciler ve aileler heyecan içinde beklemeye başladılar.

Ülkenin en zeki öğrencilerinin ve ailelerinin ilk tercihleri genellikle doktor olmaları yönünde olmakla birlikte son günlerde sağlık sistemimizde yaşanan olumsuzluklar ne yazık ki hem doktorlarımıza hem sağlık çalışanlarımıza hem de vatandaşlarımıza yansıyor. Artık aileler çocuklarının doktor olmasını istememeye başladı. Maddi zorluklar ve sağlıkta şiddet kabul edilemez olmakla birlikte size bir tıp fakültesinin yeni başlayan doktor adaylarına verilen ilk dersi paylaşmak istiyoruz.

Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tunç Fışgın'dan ilk dersi alan öğrencilerimiz;

“Akademi, meslek ve sanat öğrendiğimiz, kendimizi oluşturduğumuz geniş zengin bir ağ sistemidir. Bu yapı içinde yaşarken bir yandan eğitim alırız bir diğer yandan da kendimiz olmayı öğreniriz. Sınırlarımızı, hoşgörümüzü, ilgi alanlarımızı, iletişim becerilerimizi ve mesleğimizi geliştiririz. Altınbaş Üniversitesinin “seni en iyi sen yapar” felsefesinin dayandığı noktalar bunlardır.

Hipokrat’tan, İbni Sina’dan, Şerafettin Sabuncu’dan bugüne kadar, tıp sanatında, yanlış tecrübeler silinmiş, doğru tecrübeler bilim dallarını oluşturmuştur. Sizler binlerce yıllık bilgi birikiminin, son yüzyılda teknoloji ile yoğrulmuş ve yoğunlaşmış tecrübelerini uygulayan kişileri olmaya adaysınız. Bu nedenle hekimlik mesleği hatalarından öğrenme ve tecrübe biriktirme sürecidir. Eğitim alanınız tıp fakültesi, eğitim materyaliniz insandır. Yeşerdiğimiz bu kültürden biriktirdiğimiz sevgi, şefkat ve iyilik kavramlarını mesleğinizde asla unutmayın.

İnsanlık bilgisayarların işlemci hızını kıskanırken, bilgisayarlarda bizim yaratıcılığımızdan rahatsızlar. Tekerlek ile başladığımız teknoloji yolculuğumuzda, bilgisayarlı yaşamlara geldik. Bizim ürettiğimiz bir aracı bedenimiz ve ilk kez beynimiz ile ilişkilendirmeye çalışıyoruz. İnsan yaratıcılığı, yapay zeka ve hızlı işlem kapasitesini tek bir çatı haline toplamak hedef gibi görünse de, bu yapı da sevgi ve şefkat olmaz ise, yapı anlamsız olur. Bunun için, tüm çalışmalarda, mühendislik ve tıp biliminin bir arada çalışması gereklidir. Disiplinler arası kaynaşma ve birliktelik kaçınılmazdır. Rejeneratif Tıp, Gen Tedavisi, Doku ve Organ Mühendisliği, Robotik Düşünme gibi kavramlara açık olmamız ve bu alanları geliştirmemiz beklenmektedir. Bu alanları geliştirmemiz için yapmamız gerekenler, merak etmek, hayal etmek, ekip çalışması, bilgilerimizden yeni bilgiler oluşturmaktır. 

Kendin ol, kendine inan

Hatalarından öğren, tecrübe biriktir

Önce zarar verme

Hayal kurmaktan asla vazgeçme."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar