Türkiye'de hasta olmak
PROF. DR. ŞEVKET ÖZKAYA

PROF. DR. ŞEVKET ÖZKAYA

KÖŞE TAŞI

Türkiye'de hasta olmak

22 Nisan 2022 - 08:15

Başka bir gerçeği ele alalım bugün. Türkiye’de hasta olmanın avantajlarını konuşmak istiyorum biraz da. Hastamızın adı İbrahim olsun bu sefer.

İbrahim bey öksürük ve ateş ile acil servise geliyor. Evet, tabii ki de devlet hastanesi acilinde sıra bekliyor çünkü acil servis olması gerekenden çok çok fazla hasta başvurusu ile o sırada dolmuş ve doktorlara çok fazla iş yükü düşmüş durumda. Maalesef ‘acil hasta’ kavramı toplumumuzda bir türlü oluşmuyor. Toplumumuz ‘acil hastalık durumu’ ile ‘acele iş durumu’ ayırımını yapamıyor. Acele işim vardı ya da iş nedeni ile randevu alamadım gibi anlamsız sebeplerle geliyorlar ‘acil servise’...

Gelelim İbrahim Bey'in ülkemizdeki acil başvurusuna ve muayenesini oluyor, kan tahlillerini veriyor,  akciğer grafisi çekiliyor. Reçetesini alıyor ve hastaneden ayrılıyor. Acil olduğu için herhangi bir ücret ödemiyor.

Peki, en gelişmiş ülke örneği Amerika'da durum nasıl oluyor?

Amerika'da yaşayan Abraham Bey aynı şikayetlerle acil servise gidiyor ama bizdeki gibi sağlık devlet güvencesinde değil. Kendi sigortasını yaptırmak zorunda veya para ödeyerek muayene olabiliyor ve sadece akciğer grafisi çekiliyor ve reçetesini alıyor. Çıkarken kendisinin/sigorta şirketinin ödemesi gereken fatura veriliyor ve minimum 7.000 Amerikan doları. Türk lirası olarak en az 100.000 TL ödemeye karşılık geliyor bu değer. Abraham Bey; eğer bunu karşılayacak nakit parası yoksa veya özel sigortasına bunları karşılayacak düzeyde ödeme yapmadıysa kesinlikle Amerika'da hastaneye gidip muayene olamaz ve tedavi alamaz.

Başka bir hasta ve acil durum ile devam edelim…

Türkiye'de Adem Bey düşüyor ve kafasını vuruyor acil servise getiriliyor. Hemen muayenesi yapılıyor ve beyin tomografisi veya beyin MR’ı (halk diliyle EMAR) çekilip gerekli uzman doktor ile konsültasyon yapılıp uzman doktor takibine giriyor. Amerika'da Adam Bey; düşüyor acil servise getiriliyor ve özel sigorta şartları veya kendi ödeme gücüne göre hangi tetkiklerin yapılacağına karar veriliyor. Hastanın 24 saat gözleneceği ve ‘nörolojik defisit’ yani beyinde bir hasar yani bilinç kaybı/hareket bozukluğu vb. gelişirse beyin tomografisini ödeyeceği söyleniyor. Yani parasını bile verseniz kendi isteğinize göre kafa travması için tomografi çektiremezsiniz ancak gerekli şartları sağladığınızda hekiminiz buna karar verebilir.

Bunu Türkiye'deki bir hasta için söyleseniz kesinlikle hasta yakınları acil servisi birbirine katar ve sağlıkta şiddet haberlerine konu oluruz.

Ülkemizde sağlık gerçekten çok ucuz ve ulaşılması en kolay sosyal haklardan biri. Yurt dışından o kadar hastanın Türkiye'ye tanı ve tedavi için gelmesi hem bunun kanıtı hem de Türk doktorlarımızın işlerinde en iyi olduklarının göstergesidir.

Tüm halkımız bunu bilmesi, hatırlaması dileği ile sağlıkla kalın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar