SONUCA GİDEN YOL
RESUL AKÇAY

RESUL AKÇAY

SONUCA GİDEN YOL

08 Mart 2022 - 09:35

Fikstür, zorluk derecesi maçlara geldi dayandı. Samsunspor üst sıralarda yer alan takımlarla, ilk altıya girmek isteyenlerle, Erzurum, Bandırma, Manisa, Eyüp, Ankaragücü gibi takımlarla 6 puanlık maçlara çıkacak.  

Son iki lig maçında ortaya konan futbol herkesi umutsuzluk çukuruna gömmüşken nasıl çıkılacak bu gayya kuyusundan? 

Futbolcularda metal yorgunluğu, isteksizlik açık seçik görünüyor. Takım oyunundan uzak futbol ile başarı nasıl gelecek? 

Tribünlerin ortak görüşü ve isteği ‘İlk iki hayal oldu, bari play-offa kalalım’ şeklinde. Bunu sahadakilerin de arzu etmesi gerekiyor. Önemli olan taraf burası. Onlar çalışacak, onlar çıkıp oynayacak, kazanacak. Tribünlerin sadece yürekleri mutlu olur.

Maddi kazanımlar ise futbolcu ve teknik heyetindir. Hani her zaman derler ya, “Bizler profesyoneliz. Kısa süreli meslek yaşantımızda ne kazanırsak, geleceğimizi kurarız” diye. E, o vakit çıkıp terinizin son damlasına kadar mücadele edip, başarılı olmalısınız.

2 YÜZLÜ AVRUPA

İnsanoğlunun en büyük serveti, cebindeki paradan öte, sağlığı ve özgürlüğüdür. Bu aralar kıymetini daha iyi anlıyor ve gözlemleyebiliyoruz. Rusya- Ukrayna savaşında yaşananlar ortada. Savaşı film izler gibi takip ediyoruz. Tek kelime ile vahşet. 

Savaş askerler arasında yapılır. Sivillere dokunulmaz, Hastane ve okullara tek bir kurşun atılmaz. Kimyasal silah kullanılmaz. Uluslararası siyaset ilgi alanım değil. Benim kafama takılan Avrupa’nın iki yüzlülüğü. Rusya’ya savaş alanında kafa tutamayan Avrupa, savaşla ilgi ve alakası olmayan sivillere yaptırımlar uyguluyor. 

Futbol takımlarını spordan men etmek, bireysel sporcuların yarışmalara katılmasını engellemek, bu tür müeyyideleri sanatta da uygulamak da neyin nesi? Berlin Senfoni Orkestrası şefini sırf Rus olduğu için işten atmak resmen kafatasçılıktır. Bunun adı ırkçılık ve faşistliktir. 

Spor, sadece spor değildir. Dünya barışının idamesi için insanoğlunun atar damarıdır. Bu damarı hiçbir sebeple kesmek hiç kimseye yarar getirmez.  Rusya’nın tüm spor branşların da Avrupa organizasyonlarında yer almasını istememek nasıl bir anlayıştır? 

117 yıllık maziye sahip Chelsea’yi satın alıp İngiltere ve Avrupa’nın sayılı kulüplerinden biri konumuna getiren düne kadar İngilizlerin gönlünde bir kahraman olarak yaşayan Roman Abramoviç, sırf Rus olduğu için istenmeyen adam ilan edildi.

Adam büyük bir ihtimalle de kulüp ile yollarını ayıracak. Avrupalı Rusların kendi arenalarında spor yapmasını engelliyor. Spora siyasetin karışmamasını isteyen biri olarak bu uygulamayı şiddetle kınıyorum. Bugün Rusya’ya konan ambargo, gelecekte ufak bir uyuşmazlıkta bize de konabilir mi? Bunlardan her şey beklenir.

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar