BESİN ZEHİRLENMESİ
SERDAR ÖZÇAKMAK

SERDAR ÖZÇAKMAK

BESİN ZEHİRLENMESİ

28 Aralık 2021 - 09:29

 

Besin zehirlenmesi; herhangi bir yiyecek ya da içeceğin tüketimi sonucu meydana gelen enfeksiyon veya intoksikasyon durumuna verilen genel isimdir. 

 

Besin zehirlenmeleri, mikroorganizma ya da toksinlerin bulaştığı besinlerin yenmesi veya içilmesi ile gelişen ve çoğunlukla GİS semptomları ile seyreden hastalıklara sebep olmaktadır. Ayrıca mantar, deniz ürünleri ve ağır metal zehirlenmeleri de bu grup hastalıklar içinde yer almaktadır. Tüm besin zehirlenmelerinin yüzde 60-90’ından bakteriyel nedenler sorumludur. Ancak ne var ki, ülkeden ülkeye, yöreden yöreye büyük değişiklikler gösteren besin zehirlenmeleri sebepleri, özellikle yaz aylarında acil servislere başvuran hastaların büyük bölümünü oluşturur. Çoğu zaman önemsenmediği için ve bu nedenle de bildirilmediği için toplumlardaki gerçek insidansı bilinemeyen hastalıklardır.

 

GIDA ZEHİRLENMESİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

 

-Karın ağrısı

-Bulantı, kusma

-Ateş

-İshal

-Halsizlik

-Baş dönmesi

-Baş ağrısı

-Bulanık veya çift görme

-Ağız kuruluğu

 

Besin zehirlenmeleri genellikle, aniden başlar, kontamine olmuş besinler tüketildikten sonra hastalık belirtileri 30 dakika ile 72 saat arasında ortaya çıkabilir. İshal, bulantı, kusma, şiddetli karın ağrıları ve karında kramplar gibi sindirim sistemini ilgilendiren şikayetlerin yanı sıra, bazen ateş de görülebilir.

 

Bireylerin kontamine besin yedikten sonra gösterdikleri tepki, bakteri veya toksine, besinin ne oranda kontamine olduğuna, tüketilen miktara ve kişinin bakteriye karşı gösterdiği duyarlılığa göre değişiklik gösterir. Aynı kontamine besini tükettikten sonra sizde oluşan belirtiler diğer kişide oluşmayabilir. Kimisinde hiç belirti görülmezken, kimisinde de belirtiler çok ağır seyredebilir.

 

Tedavi:

 

Kusma ve ishal geliştiğinde, ilk tedavi kaybedilen sıvının yerine konmasıdır. Kusması devam eden, bulantı nedeniyle ağızdan sıvı alamayan, ishali uzun süren ve özellikle yüksek ateşi olan hastaların ağızdan sıvı alarak kayıplarını karşılamak mümkün olmayabilir. Bu durumdaki hastalar, hem intravenöz sıvı verilerek hem de düşünülen tanıya göre gerekli görülen ilaçlarla tedavi edilmelidir.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar