KURU CİLT/ SON BÖLÜM
SONGÜL TURSUN

SONGÜL TURSUN

KURU CİLT/ SON BÖLÜM

10 Haziran 2022 - 09:59

           Özellikle kalsiyum açısından oldukça zengin olan maden suyu, içinde faydalı mineralleri barındırdığı için cilt bakımı konusunda faydalıdır.  Yaz mevsimin de, gün içerisinde cildinizin kuruduğunu ya da neme ihtiyacınız olduğunu hissettiğinizde yanınızda gün boyu taşıyabileceğiniz pratik maden suyu spreylerini de cildinize uygulayabilirsiniz.

Nemlendiriciler; gün içerisinde ihtiyaca göre tekrarlanması gerekir.  Sabahları yüzünüzü uygun bir temizleyici ile temizleyip sonrasında, cilt bakım suyunu uyguladıktan sonra beklemeden (öğleden sonra, akşam ve son olarak yatmadan önce cilt nemlendirilmelidir.) antioksidan içeren nemlendirici uygulanmalıdır. Ayrıca gündüz kullanımda SPF içerikli nemlendiriciler tercih edilmeli, içerisinde parfüm bulunan ürünlerden kaçınılmalıdır.

Serum; seçiminde (çok sık yanma, batma gibi sorunlar yaşamıyorsanız) antioksidan içerikli serumlar kullanabilirsiniz.

Göz kremleri; içerdiği maddeler cilt hücrelerinin elastin üretimini artırarak derinin sıkılaşması sağlar. Bu sebeple göz çevresi kremini kullanmanız sizin için doğru bir seçim olacaktır.

Kısaca doğru ürün ve içeriklerle yapılan cilt bakım programınız sizin için oldukça fayda sağlar.

Güneş koruyucu krem; seçerken en az spf 30 ya da spf 50 faktörlü, hem UVA ve hem de UVB ışınlarından koruyan, pigmentasyonu, infirared ışınlarını bloke eden, parfümsüz, fiziksel ya da kimyasal/renkli güneş koruyucu ürünler tercih edilmelidir.

Make up; ürün seçiminde en az spf 15 faktörlü, yağ bazlı fondöten tercih edin, yağsız fondötenlerden kaçının. Kuru cilt tipiniz nedeniyle yüz pudrası asla kullanmayın. Krem formunda far ve allık kullanabilirsiniz.

           Cildiniz için hassasiyet yaratan etken maddelerden kaçınmanıza rağmen olumlu bir sonuca varamıyorsanız, bir dermatoloğa giderek "alerji yama testi (patch test)" yaptırarak sizde nelerin alerjiye yol açtığını öğrenebilirsiniz.

           Genel anlamda cilt sorunlarınıza karşı uygulanabilecek birçok uygulamalar mevcut olup bunlar sadece dermatoloğunuzun tavsiyesi ile uygulanabilir. Dermatologların anlatımıyla kısaca özetlenecek olursa, bu uygulamalar;

*  Mikrodermabrazyon: Yüzünüzdeki koyu halkalardan şikayetçiyseniz, mikrodermabrazyonla ve renk açıcı ürünle birlikte kullanılabilir. Bu uygulama, mikro kristaller püskürten bir cihaz ile cildin en üst yani yüzeysel tabakasını kaldırır ve renk açıcı ajanların cilde nüfuz etmesini kolaylaştırmış olur. Ancak uygulama çok güçlü bir şekilde yapılırsa, bu durumda cildiniz tahriş olur ve daha fazla pigment üreterek durumunuz daha da kötüye gidebilir. Burada önemli olan bu işlemlerin bir dermatolog tarafından yapılmasıdır.

*  Kimyasal soyucular: Bu işlem ile birlikte, reçeteli ilaçlar kullandığınız taktirde daha hızlı sonuç alınabilir. Çünkü reçeteli retinoidler soyulmanın etkisini artırır ve hücre bölünmesini hızlandırarak cildin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

*  Dermal dolgular: Kırışıklıkları tedavi etmek için birçok  dermal dolgu bulunuyor. Bunlardan kolajen ve hylüronik asit içerenleri tercih edebilirsiniz. Çünkü kolajen ve hylüronik asit cildinizin güzel görünmesini ve iyi hissetmenizi sağlayan doğal maddeler içerir ve hızlı sonuç almanızı sağlar.

*  Lazer ve ışık tedavileri: Çilleri ve kahverengi lekeleri yok etmek için özel olarak tasarlanmış lazer ve ışık tedavileri belirli bir renge odaklanarak çalışır. Yani lazer ya da ışık kahverengi noktaya odaklandığında, kahverengi pigment (melanin) ışık enerjisini, içeriğindeki pigment aşırı şekilde ısınana kadar emer ve melanin içeren hücreler yanar. Fakat koyu ciltli hastalara bu uygulama yapılmaz. Çünkü onların ciltleri genel olarak yüksek oranda melanin içerdiği için bunlardan etkilenebilir.

           Lütfen unutmayalım! Geçen zamana karşı yapacak bir şey yok elbette ancak düzenli olarak cilt bakımımızı yapmak, cildimizi sağlıklı ve temiz tutmak bizim elimizde. Tabi ki bakım bir tek cilt ile sınırlı olmamalı. Tüm vücudumuza iyi bakmalıyız. Bunun için ise, iyi bir beslenme planı, bol su, temiz hava, spor ve hareketli yaşam, kaliteli uyku, hem cilt hem de beden sağlığımız açısından oldukça önemlidir.

           Hepinize sağlıklı günler dilerim.

 

"SİZİN İÇİN EN DOĞRU SEÇİM, BİR DERMATOLOĞUN BİLGİ VE DENEYİMLERİNDEN YARARLANMAKTIR."

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Son Yazılar