YAĞLI CİLT TİPİ/BÖLÜM-2
Reklam
SONGÜL TURSUN

SONGÜL TURSUN

YAĞLI CİLT TİPİ/BÖLÜM-2

24 Haziran 2022 - 09:17

Yağlı ve hassas ciltler için bakım rutini;

Temizleyici; Hassas olan cildinizi tahriş etmeden, kızarıklığı, inflamasyonu, akneyi azaltan ve gözeneklerin açılmasına yardımcı olan salisilik asit (SA), aloe vera, papatya, licochalone, krizantem ve niasinamid gibi içeriklere sahip sıvı, jel ya da köpük formunda temizleyiciler tercih edilmeli. (Eğer cildiniz kızarık ve iltihaplıysa salisilik asit içermeyen köpüksüz bir temizleyici kullanılmalıdır.)

*  Toniklerde; alkol içermeyen, anti-inflamatuar, pigment ve yağ kontrolünü sağlayan içeriklere sahip ürünler tercih edilmeli. (Eğer yüzünüzde kızarıklık varsa, C Vitamini ve hidrokinon içeren tonik kullanılmamalı. Onun yerine kojik asit veya arbutin içeren bir ürün tercih edilmelidir.)

*  Nemlendiriciler; yağ salgısını kontrol altına alan ve aynı zamanda cildin nem dengesini koruyan su bazlı nemlendiriciler tercih edilmelidir. (Özellikle soya içerikli ürünler tercih edebilirsiniz.) Buna ek olarak cilt hassasiyetini, yağ oranını ve kırışıklıkları azaltan salisilik asit (SA) gibi yaşlanmayı geciktirici içerikler ile reçetesiz retinol veya reçeteli retinoid içeren ürünler kırışıkları önlemede/azaltma konusunda çok işe yarar. (Retinol içeren ürünler akşam kullanılmalıdır.)

*  Güneş koruyucu; seçerken hem UVA, hem de UVB ışınlarını önleyen geniş spektrumlu, jel ya da losyon formunda, çinko oksit ve titanyum dioksit içeren fiziksel/mineral filtreli ya da kimyasal filtreli güneş kremleri (avobenzon ve oksibenzon içerenler)  tercih edilmelidir. Çünkü, güneş ciltte kurutucu etkiye sahip gibi görünse de aknelerde ve lekelenmelerde artışa neden olabilir. Bu nedenle yaz mevsiminde SPF 50+ faktörlü, kış mevsiminde ise en az spf 30 faktörlü renkli/ güneş koruyucular kullanılmalıdır.

Koyu tenli kişilerde, güneş koruyucular beyaz ya da mor  görüntüye sebep olabilir. Bu durumda renkli güneş koruyucular tercih edilmelidir.

Fakat güneş koruyucuların çoğu yağ içerdiğinden cildinizi parlatabilir ve yüzünüzdeki fondöten ya da diğer makyaj ürünlerinin çatlamasına sebep olabilir. Hatta bazı güneş koruyucuların içerikleri akne oluşumlarına sebep olabilir. Güneş koruyuculara karşı hassasiyetiniz varsa;

1-Avobenzon,

2-Oksibenzon,

3-Metoksisinnamat (su geçirmeyen güneş koruyucularda bulunur, reaksiyona neden olabilir.)

4-PABA... kaçınılmalıdır.

*  Güneş koruyucular, tek başına güneşi %100 engelleyemediği için buna ek olarak melanin baskılayıcı kremlerde günlük rutine eklenmelidir.

*  Cildiniz aşırı yağlıysa, cildinizin yağ dengesini koruyan ürünleri, güneş kreminizle eşit miktarda karıştırarak uygulayabilirsiniz.

*  Serumlar; genelde cilde daha iyi nüfuz eden yüksek oranda iyileştirici içeriklere sahiptirler. Serumlar yoğun olduğundan çok az miktar kullanımı yeterli olacaktır.

*  Maskeler; uzun süre boyunca cilde yoğunlaştırılmış içerikleri ilettiği için fayda sağlar. Ürün seçerken soyucu, pigment azaltıcı, anti-inflamatuar içeriklere sahip, hassas ciltlere özel bir maske tercih edilmelidir.

*  Göz çevresi kremi; seçiminde göz altındaki koyu halkalara ve bunlara sebep olan kan toplanmasına yönelik retinol ve K vitamini içeren göz kremleri tercih edebilirsiniz. (Dermatoloğunuz uygun gördüğü reçeteli ürünler daha çok etkilidirler.)

*  Siyah noktalar ve akneler kesinlikle sıkılmamalıdır. Yapılacak en iyi şey, salisilik asit ya da benzoil peroksit içeren ilaçları sivilcelere uygulamaktır.

*  İltihaplı ya da iltihaba eğilimli ciltler yüzünü kesinlikle buhara maruz bırakmamalı, sıcak uygulama yapılmamalı ve sivilce üzerine buz koymamalıdır. (Aksi taktirde ısıda ani değişikliklere neden olabilir.)

*  Make up; seçiminde önce etiketleri dikkatlice okuyarak, yanma, batma, kaşıntı, inflamasyon, akne ve yağlanmayı artıran ürünlerden kaçınılmalı. Toz allık ve pudra (parlamayı kontrol altına alan, güneş koruyucu içeren, C vitaminli pudra) tercih edilirken, fondöten seçiminde ise (SPF içerikli) su bazlı ve yağsız ürünler seçilmelidir.

Not:Genel olarak; hassas cilde sahip her insan farklı içeriklere  reaksiyon gösterebilir. Bunun için önce satın alacağınız ürünlerin numunelerini isteyiniz.(Ancak her reaksiyon anında gerçekleşmediği için karar vermeden önce 24 saat geçmesini bekleyip öyle karar veriniz.)

*  Günlük ve aylık (kabin bakımı) profesyonel bakım asla ihmal edilmemelidir.

*  Acı, baharatlı yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır.  (Çünkü inflamasyona sebep olabilir.)

*  İnflamasyona sebep olan stresten uzak durulmalıdır.

Eğer cildiniz de Rozasea (Gül hastalığı) belirtileri varsa, sizin için uymanız gereken ilk kural; güneşten uzak durmaktır.

Rozasea/Gül hastalığının belirtileri nelerdir?

1-Yüzde kızarıklık ve ateş basması

Devamı haftaya...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar