AÇLIK SINIRI CAN YAKIYOR
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

AÇLIK SINIRI CAN YAKIYOR

31 Mayıs 2019 - 09:15

Samsun’da Saathane Meydanı’nda toplanan kalabalığı oluşturan insanların yoksulluk sınırını aşabilmeleri için günlük yevmiye olarak 225 TL kazanması gerekmektedir. 

Çünkü yoksulluk sınırı mayıs ayı için 6 bin 918 TL olduğu açıklanmıştır.

Belediyelerimiz ve kamu kurumlarımız veya diğer işyerlerinde çalışan işçi ve memurlarımız ise açlık sınırlarını aşabilmek için günde 71 TL net olarak kazanması gerekir. 

Asgari ücret aylık net 2020 TL iken devlet kurumlarının resmi rakamları ile 2124 TL şeklinde bir rakam ortaya çıkmıştır. 

Bu rakamların ifadesi; mutfaktaki yangın artık tüm evi kaplamak üzeredir.

Ekonomik konjonktürdeki problemlerimiz bu tabloda iken ABD’nin yayılmacı politikası nedeniyle Suriye yetmezmiş gibi bir de Akdeniz bölgesinde bir gedik açılmak üzeredir. 

Sözde müttefikimiz olan ülke S 400’leri almamamız için tüm kozlarını oynamaktadır. 

Bunu yaparken S 400’ler yerine kendi ürettikleri patriot füzelerini Türkiye’ye satabilme şartlarını oluşturmaktadır. 

Dünya artık çıkarlara dayalı serbest ticaret anlaşmaları ile yönlendirilmektedir. 

Çin’in ekonomik anlamda büyük bir güç olmaması için başlattığı ticaret savaşları tüm dünyayı etkilediği gibi Türkiye’yi de etkilemektedir.

Çin devletinin Rusya ile olan ilişkilerini tehlike olarak görmekte, bu yakınlığın dünyadaki tüm dengeleri değiştireceğinden bahisle Türkiye’nin de Rusya ile bağlarını S 400 alımı konusunda caydırıcı önlemler almaya çaba göstermektedir.

Türkiye tasarruf hacmi düşük olduğundan büyüme için kesinlikle dış kaynaklara muhtaç profilinden kurtulması gerekmektedir.

Ancak ne yazık ki siyaset ekonominin önüne geçmektedir.

Tam 4,5 yıl seçimsiz bir döneme girilerek istikrar sağlanacak derken İstanbul Belediye Başkanlığı seçimleri için ülke yeniden seçim atmosferine sürüklenmiştir.

Ülkenin bir an önce yerli ve yabancı yatırımcılar açısından güven faktörüne ulaşması gerekir.

Akdeniz bölgesinde doğalgaz aranması ile ilgili başlayan problemler, S 400 konusu, bazı çelik ürünlerimize uygulanan ek vergi, İran’a uygulanan ambargodan muafiyet sorunu iktidarı muhalefeti ile gerginlikten uzak bir ortama ve normalleşmeye her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulacağını işaret. 

Çünkü ekonomi ile dış ilişkiler birlikte işlev görmektedirler. 

Dış politikada ülkenin finansal, ticari ve güvenlik çıkarları ön planda olacağından senede bir seçim atmosferine girilmemelidir.

Bir yerel seçimi dahi düzenli hukuki ve tartışmasız bir sonuca ulaştırmamız doğal olarak hem içerde hem dışarda tedirginliğe yol açmıştır.

Bu noktada başkalarını sorumlu tutmak doğru bir yaklaşım değildir. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar