AL KIRMIZI ETİ VER DOMATESİ
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

AL KIRMIZI ETİ VER DOMATESİ

01 Mayıs 2019 - 09:25

Piyasalarımızı direkt olarak müspet veya menfi yönde etkileyebilecek üç ana başlık bulunmaktadır.

Bunlardan birincisi muhtemelen bu hafta sonu neticelenmesi beklenen YSK kararları, ikincisi Amerika Merkez Bankası’nın 19-20 Mart tarihleri arasında yapılacak FED toplantısı, 3. ise FİTCH tarafından açıklanacak olan kredi notu değerlendirmesinin akıbeti. 

Bu üç ana başlık doların seyrini tayin edecek önemli faktörler olup Merkez Bankası’nın uyguladığı sıkı para politikalarının da ne derecede etkin olup olmadığı ortaya çıkacaktır.

Haftanın son günü yani cuma günü gerek FITCH gerekse YSK kararlarının açıklanacağı gün olması nedeniyle önemli  bir gündür.

Önemi doların seyrinin alınacak kararlar ile doğrudan bağlantısı olmasından kaynaklanmaktadır. 

Dışarıya bağımlılığımız kesilmediği sürece korkulu rüyalar görülmeye devam edilecektir. 

Anlaşılmaz teknik literatür ifadeler sadece ekonomi uzmanlarını ilgilendirmekte vatandaş tamamen işsizlik enflasyon ve hayat pahalılığına kilitlenerek hükümetten reel çözümler üretilmesini beklemektedirler. 

Kısaca vatandaşın gündeminde ne S 400’lerin akıbeti nede F 35’ler vardır. 

Gündem sadece ramazan ayının yaklaştığı şu günlerde çarşı pazardaki etiketlerdir. 

Rusya bize milyar dolarlar ile S 400 füzelerini satarken, 100 bin tonluk kotanın bitmesi nedeniyle 40 bin ton domatesi satın almamış ve yeni kota için kırmızı et alınması şartını getirmiştir. 

Yani “al kırmızı eti ver domatesi”gibi bir zorunluluk ile Türkiye’nin en önemli ihracatının engellenmesine yönelik bir karar alınmış ve yeni kotanın belirlenmesi için akıl almaz bir şart ileri sürülmüştür.

Bu tür engellemeler yeniden kendi kendine yeten bir ülke haline gelmemiz için tarım seferberliğinin elzem olduğunu bir kez daha ortaya çıkarmıştır. 

Herkes kendi malını satmanın peşindedir. 

İyi ilişkiler dostluklar hepsi sanal.

Uluslararası kreditibilite kuruluşlarının Türkiye hakkında vereceği karar özellikle dolar cephesinden çok önemlidir. 

Bunun yanı sıra YSK kararı da eğer ülkeyi yenide bir seçim atmosferine sokacak bir karar alır ise doların ikinci durak noktası 6,50 olur ki bu durumda Londra swap piyasalarında TL’nin hiçbir değeri kalmaz. 

Yabancı yatırımcılar bırakın yeni yatırımlar yapmayı mevcut yatırımlarını da geri çeker.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar