• Reklam
ASFK'YA ÇAĞRI
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

ASFK'YA ÇAĞRI

28 Mart 2019 - 09:17

Dünkü yazımızda TÜFAD’a çağrıda bulunarak teknik adam yetiştirilmesi konusunda yapılması gerekenleri ifade etmeye çalıştık. Bugün de aynı konuda ASFK Samsun Şubesi’nin teknik adam yetiştirilmesi konusunda vizyon ve misyonuna ne tür katkılar sağlayabileceğini ifade etmeye çalışacağız.

Samsun futbol kenti olarak anılır doğrudur. Akla ilk gelen futbolcularımız Türk futboluna sunulan Krallarımız rahmetli Osman Arpacıoğlu, Tanju Çolak, Celil Sağır, Hayri ve Ercan Kol; Samsun’dan yetişmeseler de yıldızları bu şehirde parlayan Ertuğrul Sağlam, İlhan Mansız ve Tümer Metin’dir. Ancak futbolcuları ile haklı bir üne sahip Samsun’da ismi başarıları ile anılan tek bir teknik direktör veya antrenörümüz yoktur. Kariyerleri yerel amatör takımlar veya ilçe takımlarından öteye taşıyamamaktadırlar. Nedenlerine dünkü yazımızda ifade etmeye çalıştık. 

Amatör Spor Kulüpleri kuruluşu futbolun mihenk taşıdır. Gençleri eğitim hayatlarına katkılarının dışında milli ve manevi değerlere sahip önce iyi bir insan, eğer kabiliyeti var ise iyi bir futbolcu olarak zihinsel bedensel ve ruhsal anlamda yetişmesi için futbolun gelişmesini belirli bir plan ve program çerçevesinde amatör takımların sevk ve idaresini sağlamaktır.

Samsun bu konuda şanslıdır. Çünkü bu kuruluşun başında uzun yıllar Samsun futboluna hizmet eden

Benim de yöneticilik yaptığım dönemlerde yakinen şahit olduğum TFF başkan ve yöneticileri ile üst düzeyde ilişkileri bulunan Şener Aydıngibi bir futbol adamı başkan olarak görevini uzun yıllardır sürdürmektedir. 

 

Futbolun beşiği olan amatör futbol dünyasında Samsunspor ile kontakt halinde futbolcu dışında teknik adamlığa adım atabilecek gençlerde keşfedilebilir. İyi bir futbol geçmişi olan hatta Türk futbolunda Avrupa’da kral olan kişilerin iyi bir teknik adam olacağı anlamı çıkarılmamalıdır. 

Bu eğitiminde startı amatör takımlarda verilir. İyi bir futbol mazisine sahip olduktan sonra iyi bir teknik adam olmayı başaran elbette vardır. Fatih Terim, Mustafa Denizli istisnalara bir örnektir. Ancak bu kişiler en az iki dili ana dilleri gibi konuşabilmektedir. Bu nedenle bu kariyerlere ulaşabilmişlerdir. Sürekli kendilerini geliştirerek Avrupa futbolunda dahi söz sahibi olmuşlardır. Samsun’da ise bırakın Türk futbolunu Samsun futbolunda dahi takımı Süper Lig’ de emanet edeceğimiz isimleri sayarken zorlanmaktayız. Bunun lobicilikte ilgisi yoktur. Ama Samsun’da bu kendini yetiştirmek ve kendine yatırım yapmak yerine başkanın adamı onun bunun adamı olarak işin dedikodusu yapılır. Oysa bu bilgi ve beceri başkanın vekilin veya bakanın adamı söylemleri ile değil gerçekleri görmekle kazanılır.

ASFK, TÜFAD ve Samsunspor arasında kurulabilecek bir konsorsiyum ile teknik adam yetiştirme konusunda bir konsensüs sağlanabilir.Çünkü bu 3 kurumun başında bulunan başkan ve yöneticiler bu tür bir konsensüsü yürütebilecek ve yönetebilecek futbol bilgi ve becerisine sahip kendilerini ispatlamış kişilerdir.

*TÜFAD, ASFK başlığı altında işlediğimiz 3’leme yazımız yarın da İSMAİL UYANIK’A ÇAĞRI olarak sürecek. Görüş ve düşüncelerimizi ifade etmeye çalışacağız.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar