ASGARİ ÜCRET FİYASKOSU
Reklam
  • Reklam
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

ASGARİ ÜCRET FİYASKOSU

03 Ocak 2020 - 11:40

Yaklaşık 10 günden bu yana yoğun seyahat programlarım nedeniyle yazılarıma ara vermek zorunda kaldığımız için okuyucularımızdan özür dilerim. 

Bu süreçte nüfusun önemli bir bölümünü yakından ilgilendiren asgari ücret tespitinde ne yazık ki beklentilerin çok uzağında bir rakam belirlenmiştir. 

1.5 milyona yakın üyesi bulunan TÜRK-İŞ masada her zamanki tavrını sürdürmüş ve masadan hükümetin belirlediği rakamı kabul ederek, hayal kırıklığına neden olmuştur.

Oysa 2578 TL’nin altında bir bedel teklif edildiğinde masadan kalkılacağı haberlerini kamuoyuna deklare etmesine rağmen ikinci bir mikrofonu açık unutma sahnesi yaşanmadan yelkenleri suya indirmiştir. 

Hükümetin enflasyonu 3 puan üzerinde bir asgari ücret belirleyerek, enflasyon baskısının ortadan kaldırıldığı şekline açıklamalar yapıp adeta ülkede yaşanan gerçekleri bir kez daha arka plana ittiği görüldü. 

Hükümetin enflasyon rakamı olarak baz aldığı oranlar TÜİK verileridir. 

TÜİK’in açıkladığı fiyat, pazar artıkları fiyatı dahi değildir.

Veriler talimatla yazılı olarak kendilerine sunularak ilan edilmesi istenir.

Eğer talimatı uygulamayacak genel müdür olursa anında görevden alınır.

TÜİK’in baz aldığı fiyatlar açıklanınca vatandaş haklı olarak TÜİK’in bu ürünleri hangi marketlerden aldığını merak eder. 

Çünkü bu fiyatlar kesinlikle çarşı-pazar fiyatları değildir.

Ekonomideki istikrarsızlık, işsizlik üretim kaynaklarının birer birer yok edilmesi ülkemizi felaketin eşiğine getirmekte iken ekonomi kaynaklar faizlerin ve enflasyonun tek hanelere indiği gerekçesi ile pembe tablolar çizmeyi sürdürmektedirler.

Konut faizleri ve ihtiyaç kredileri, faizlerin düşüşü piyasaları canlandırmaya yeterli olmamıştır. 

Elektrik, su, doğalgaz fiyatlarına yüzde 40-50 oranlarında zam yapılırken, asgari ücrete yüzde 15 zam yapılması hangi mantıkla izah edilebilir.

Trafik cezaları dahi yüzde 23 civarında artış kaydetmiştir. 

Tüm bunlar yetmezmiş gibi kaça paraya mal olacağı bilinmeyen Kanal İstanbul projesi milletin bağrına hançer saplamakta ve gereksiz bir inatlaşma ile ülke kaynakları heba edilmeye çalışılmaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar