AVM'LER ÇÖZÜM DEĞİLDİR
Reklam
  • Reklam
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

AVM'LER ÇÖZÜM DEĞİLDİR

12 Ocak 2020 - 14:00

 

Samsun’da yine tüketime yönelik bir alışveriş merkezinin açılışı yapılmıştır.

 

Üretimden yoksun bırakılan dünya’nın 2 verimli ovasını arsa vasfına getirilmesine göz yuman bu sistemde hangi araştırma ve fizibilite sonucunda fabrikalar üretim sahalarını geliştirerek plan ve program dahilinde kentteki ekonomik durağanlığın çözüm AVM’ler midir?

 

Samsun’un emekliler kenti haline getirilmesi anlaşılabilir diyelim ama anca emekliler mevcut emekli maaşı ile ay sonunu zaten zor getirmektedir. Hangi para ile AVM’lere giderek alış veriş yapacaklar çocuklarına torunların kafeteryalarda bir tost yedireceklerdir.

 

Bu tip yatırımları yapan müteşebbisler elbette bir fizibilite yaparak bu tür bir projeye soyunmuşladır. Bir ticari faaliyet oluştuğunda belirli sayıda da olsa bir İş kapısı açılacaktır.

 

Ancak bu sayı kesinlikle tatmin edici olmayacaktır.

 

Kente yeni AVM’ler değil üretime yönelik istihdam kapıları açılmalıdır. Çünkü Samsun b potansiyele fazlası ile sahiptir.

 

Bir zamanlar dünya’nın en kaliteli tütününün yetiştiği topraklarımız her ne kadar Tarım bitti denilse de OMÜ ile müşterek projeler oluşturulabilir.

 

Ziraat Fakültesinden bazı akademisyen ve dekan ile tanışma fırsatı bulup sohbet ettiğimde kendilerinin Samsun’un zirai faaliyetleri konusunda planlı yatırımlar yapıldığında önemli oranda ekonomik azanca kavuşulabileceğini ve heyecanlarına yakinen tanık oldum.

 

Yeni iş yerlerinin açılışlarında Büyükşehir Belediyesi ile yerel belediyelerde yönlendirici bir rol üstlenmelidirler.

 

Kentteki yatırımlar bir planlama çerçevesinde yapılmalı kesinlikle OMÜ ile işbirliği yapılmalıdır.

 

Lojistik anlamdaki avantajlarımız iyi kullanılmalı ve bereketli topraklarımız Karadeniz insanının çalışma azmi ile harmanlanarak devlete muhtaç olmadan ayaklarının üzerinde durabilen kendi kendine yetebilen modeller üretilmelidir.

 

Belli bir refah seviyesine ulaşıldığında zaten mevcut AVM’lerin sayısı da yeterli olmayacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar