• Reklam
BAŞLARKEN
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

BAŞLARKEN

04 Mart 2019 - 11:24

Samsun yerel basınında bir elin parmakları kadar sayılabilecek erdemli bildiğim bir basın mensubudur Nusret Sağlam. Samsun’un sorunlarını takip ettiğim kadarı ile objektif bir biçimde okuyucularına sunar. Kendisine inandığım için köşe yazarlığı teklifini düşünmeden kabul ettim.

Çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yaptım. Elimden geldiğince Samsun sorunlarını dile getirmeye çalıştım. Tempo dergisine kapak olabilecek seviyede finans ve borsa dünyasının içinde oldum. En yakın dostlarım ile Samsunlu değil Samsunculuk mantalitesiile mahkemelere taşındım. Büyük Otel’e yıllardır kira ödemeyen Samsunspor yönetiminde birlikte olduğum Kurumahmutoğlu grubu ile ve zehir soluyan Terme’deki OMV tesisleri aleyhine yazdığım yazılar nedeniyle çeşitli baskılara muhatap oldum. Ama ana kriterim Samsunculuk olduğu için hiçbirine boğun eğmedim. Spor dünyasında 10 yıl Samsunspor yöneticiliği dışında PTT 1. Lig kulüpler birliği başkan yardımcılığı görevini 2 yıl sürdürdüm. Bu görevlerde de bulunduğum süre içinde tespit ettiğim yanlışların üzerine gittim. O darılacak, bu darılacak arkadaş ilişkilerimiz bozulacak mantalitesini hiçbir zaman taşımadım. Doğrularımı paylaşmayı ilke edindim.

Siyasi kimliğim Samsun’da bilinir. Samsun’da en uzun cezaevlerinde yatan bir iki kişiden biriyim. Ülkücü kimliğim parti ile değil Türk Milliyetçiliği, Atatürkçülük ve Turancılıkile sınırlıdır. Hiç bir zaman bir partili mensubiyeti taşımadım, üye olmadım, Parti rozeti taşımadım. Çünkü bir partiye mensubiyet zamanla şahsi ikbale dönüşeceğini ve ilkelerinde maddi çıkarlara çanak tutacağı gerçeğini 1968 yılları sonlarında iştirak ettiğim o dönemde Gençlik Eğitim ve Kültür Merkezi olarak anılan ve kurulan bilahare solun ‘Komando Okulları’ ile adlandığı kamplarda öğrendim ve hayat felsefemde rehber edindim. Bu fikirlerimin oluşmasında ilk temeli atan uzun yıllar DP’den Samsun Senatörü olan, beni çocuk yaşta eğiten büyüten Dr. Fethi Tevetoğluve sonrasında ise 70’li yılların başında Samsun basınının yakinen tanıdığı Osman Kara’dır. Bu detaylar önümüzdeki yıl içinde yazdığım ve yayınlamayı planladığım ‘VATAN ANADIR BABADIR YAR’DIR VAZGEÇİLEMEZ’adlı kitabımda ülkeyi 12 Eylül’e getiren faktörler ve sonrası birebir yaşanmışlıklarla yer alacaktır.

Yazılarım günlük olarak SALUR’UN PENCERESİNDEN isimli bu köşemizde yer alacaktır.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Koçak
  5 ay önce
  Salur\'un Penceresi , kamuoyuna objektif haber, yorum ve analizler sunacağı inancındayım. Son yıllarda yok olaya maruz ka*** yazılar, fikirler görebileceğiz. Gazete Gerçek ve Zat\'ı alinizi tebrik eder, başarılar dilerim. Gazete Gercek\'i favorilerime ekliyoruz. Hayırlı olsun Efendim.
 • Aysel Kırcalı Özata
  5 ay önce
  Gurur duyuyor, başarılarınızın bu köşede de devamını diliyorum.

Son Yazılar