BEKA TARIMA İHANETTİR
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

BEKA TARIMA İHANETTİR

20 Haziran 2019 - 09:40

Savaş halinde barışta ve her tür şartlarda insanlar 3 öğün soğan ekmek de olsa su ekmek de olsa karnını doyurmak zorundadır. 

Olağanüstü hallerde insanların kaç kalori alacağının mehesabı yapılmaz önemli olan ayakta kalabilmektir. Ancak soğanı veya buğdayı ekerseniz yetiştirir iseniz midenize bir şeyler girer. Aksi taktirde üretemezseniz paranız var ise dışardan alırsınız. 

Seçim arafelerinde bir beka sorunu günlerce gündeme getirilmiş ve insanların ağzına sakız yapılmıştır. Beka sorunu Türkiye için elbette yeni değildir.40 yıldır terörle boğuşan sınırlarında yüzlerce şehit veren ülkemiz için mevcut sorunlar arasında aç kalındığında yiyecek sıkıntısı çekildiğinde nasıl bir çözüm üretileceği gündeme getirilmemiştir.

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ile başlayan süreç tarım girdi maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle tarım alanlarının gökdelenlere terk edilmesi ile açlığa mahkum olabileceğimiz politikalar ile baş başa kalabileceğimiz bir ortam yaratılmıştır.

Zaman zaman gıda ihracatı ile bilgiler kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Bu bilgiler kesinlikle siyasi ranta dayalı açıklamalardır. Bugün karpuzun kg.1 tarlada 20 krş. Olup alıcı bulamamaktadır. 

Çiftçi traktörünü sabanını satıp metropollere hizmet sektöründe iş aramaya koyulmuştur. Bölgemiz bazında ise şartlar malumdur. Tütünümüz çoktan yok edilmiş.

Fındık sökümü teşvik edilerek Pazar yabancılara terk edilmiştir. Buğday ekim sahaları tarım politikalarının kurbanı olmuştur. 

Gıda insan hayatının en önemli yaşamsal ihtiyacıdır.

Savaşırsınız muharebe meydanında kazanır veya kaybedersiniz. Ama aç duramazsınız. Asıl beka tarıma ihanettir. PKK veya FETÖ belasından daha önemlidir.

Ne yazık ki ülkemizde uygulanan tarım politikaları ile tarıma ihanet edilmektedir. Ufukta bu konuda hiçbir çalışma yapılmamasının altında yatan gerçek nedenlerin araştırılması gerekir. Bugün Rusya Ukrayna gönderdiğimiz domatesleri iade etmektedir.

Ekonomik paketler açıklanır. Paketlerde kısmen tarımla ilgili bir iki kelime yer alır. Ancak bu kelimelere göz atıldığında ülke adeta bir tarım cennetidir. İhracat kalemlerimiz arasında liderdir. 

Oysa yiğit “kuru soğana bile muhtaçtır” ekmeğimizin buğdayını soğanımızı patatesimizi namertten alıyoruz. 

Alın İstanbul seçimlerini başınıza çalın rantı paylaşamıyorken ülke insanına PKK ve FETÖ den daha fazla kötülük yapıyorsunuz

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar