BELEDİYELERDE ŞEFFAFLIK
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

BELEDİYELERDE ŞEFFAFLIK

08 Temmuz 2019 - 10:18

Yerel seçimlerin ardından belediyelerin borç sarmalı içinde hareketsiz hale geldiği ve hacizler ile uğraşmaktan asli görevlerini yerine getirilemediği görsel ve yazılı basında manşet haberleri oluşturmaktadır. 

Ancak özellikle iktidar partisinden yine iktidar partisinde kalan belediyelerin borçları gündeme getirilmemekte. 

Sadece borç rakamları telaffuz edilerek ayrıntılar paylaşılmamaktadır. 

Sadece Atakum Belediyesi’nde bir kalem ürün satın alımı esnasında yaşanan olumsuzluklar günlerdir kamuoyunun gözleri önünde mahkeme koridorlarına taşınan sürece gelmiş taraflar birbirlerine çeşitli iddialar yöneltmişlerdir.

Doğrudur yanlıştır ama belediyeler her kuruşun hesabını kesinlikle kamuoyu ile paylaşmalıdır. 

Öte yandan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir göreve geldiği günden bu yana şeffaflık konusundaki hassasiyetini ifade etmektedir. 

Bu nedenle belediyenin geçmişteki borçları ve gelecekte yapacağı yatırımlar ve ihalelerde şeffaflık konusunda herhangi bir problemin yaşanmayacağını düşünmekteyim.

İnsanların artık devletin resmi kurumlarına olan inancı yani güveni gün geçtikçe azalmaktadır. 

Son olarak işçi memur ve emeklilere yapılacak zamların düşük tutulması için enflasyon rakamlarının düşük tutulması hatta bazı ürünlerde eksi enflasyon olmasına rağmen artı olarak enflasyon sepetine eklenerek hesap yapılması; tüm bunlar yetmezmiş gibi Cumhurbaşkanlığı İstişare Kurulu adı altında kurulan eski meclis başkanlarına ilk toplantıda kendilerine yüzde 40 oranında zam yapmaları bardağı taşıran son damla olmuştur. 

İstanbul’da yaşanan belediye nezdindeki yolsuzluk iddialarına kulak verilmelidir.

Samsun’da da geçmişteki tüm hesaplar irdelenmeli eğer bir suiistimal söz konusu olmuş ise kamuoyu adına sorumlulardan hesap sorulmalıdır.

Bundan sonraki süreçte ise kesinlikle hesap verilebilir bir sistem oluşturulmalıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar