BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

15 Nisan 2019 - 09:17

Seçimlerin ardından Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’na bibliyografisinde Bayındırlık ve İskan eski Bakanı kartviziti bulunan Mustafa Demirmazbatasını alarak makama oturmuştur. 

Kendisine başarılar temennisi ile kentin temel sorunlarından birini teşkil eden imar çarpıklarının Büyükşehir mücavir alanı sınırları içindeki alanların nazım imar planlarının gözden geçirilerek rehabilite edilmesi için konuya levakıf bir ismin göreve getirilmesi elbette bir avantajdır. 

Geçmiş dönemlerde kentin alçak kesimlerinden az katlı yapılanmalar yerine yüksek binalar yapılan bir imar yapılanmasına yol açılmış; yüksek kesimleri ise gelişigüzel yapılanmalara ruhsat verildiğinden kentte çarpık yapılanmalara yol açılmıştır.

Bu tür çarpık yapılaşmanın geçmişteki belediyelerin insiyatifi olmadığı düşünülemez.

Çünkü belediyelerin kanunlarla sınırlandırılmış, her türlü imar planlarını ve parselasyonlarını yapmak, ruhsatlandırmak gecekondu kanununda kendilerine verilen yetkileri kullanmak gibi bir sorumluluğu bulunmaktadır. 

Bu sorumluluğu kentin çıkarlarına göre kullanmak gerekir.

Meydanlar, bulvarlar,  ana caddeler yapmak büyükşehir ulaşım ana planını yapmak gibi misyonu üstlenen Büyükşehir Belediyesi’nin rant kapılarını aralayan tutum ve davranışları rafa kaldırdığı taktirde kazanan kent olmalıdır.

Bu taktirde kazanan kentte yaşayanların tamamı hatta ülke ekonomisi olacaktır.

Ankara-Samsun arasında adeta ralli yapmışlar ve müjdeyi bir an önce seçmenlerine vermek için yarışmışlardır. Ancak teşvikli iller açıklandığında Samsun bu kategoride yer almamış ve Samsun’a yapılan bu haksızlık sadece Zonguldak bir milletvekilinin TBMM’de yaptığı bir konuşma ile gündeme gelmiştir. Oysa Samsun; kara, hava ve deniz ulaşımı avantajı ile ülkenin ender illerinden biridir. 

Geçmişte yaşananlar yaşanmış fatura Samsun halkına kesilmiştir. İşsizlik had safhada ekonomik anlamda problemli bir süreç yaşanmaktadır. 

Bu nedenle Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Demir koordinatörlüğünde sürdürülebilir ve insanların müreffeh bir hayat standartlarına kavuştuğu bir Samsun için geçmişte yaşanan olumsuzluklardan ders alınarak, 19 Mayıs kenti ruhu canlandırılarak hak ettiğimiz hedeflere el birliği ile ulaşmak için gayret sarf edilmelidir. 

Bu hedefi yakalamak için en büyük görev Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’e düşmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar