BÜYÜKŞEHİR PATRON OLMALI
Reklam
  • Reklam
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

BÜYÜKŞEHİR PATRON OLMALI

11 Mayıs 2019 - 09:09

Samsun’un gelişmesine yönelik çeşitli yatırımlar konusunda bugüne kadar başaramadığımız ortak akıl üretememenin sıkıntılarını yaşamaktayız. 

Belediye başkanına veya mensup olduğu partinin politikalarına muhalif olan STÖ’ler, mesleki kurum ve kuruluşlar, basın, köşe yazarları çeşitli duygu ve düşünceler ile muhalif tavır göstererek kamuoyunu yönlendirmeye çalışmaktadırlar.

Örneğin hafif raylı sistem projesi gündeme geldiğinde basınımızda projeyi destekleyen tek yazar olmam nedeniyle Yusuf Ziya Yılmaz’ın adamı olarak ifadeleri ve eleştirel köşe yazılarına muhatap oldum.  

Oysa projenin nimetlerin kente kazandırabileceği katma değeri İstanbul’da yaşayan ve raylı sistemin bir kent için gerekliliğine inandığım için destekler mahiyette görüşlerimi ifade etmeye çalıştım.

Zaman içinde projeye karşı çıkan köşe yazarları, diğer kurumlar bu kez projenin elzem olduğu kararının doğru olduğunu, kentteki toplu ulaşım sorununun ortadan kalktığını görüp yaşadıklarında fikirlerini değiştirmişlerdir.

Samsun’un geleceğine yönelik önemli yatırımlarda yerel belediye başkanlarının kesinlikle Büyükşehir Belediyesi ve mesleki kurum ve kuruluşlar ile ortak akıl üreterek projenin kent için uygun olup olmadığına veya rantabl olup olmadığına birlikte karar vermelidirler.

İlkadım Belediyesi sınırları içinde kaldırım veya park düzenlemeleri sadece o beldede yaşayanların yararınadır. 

O belde başkanı ve encümeni karar verebilir. 

Samsun genelini ilgilendirmez. 

Ancak siz örneğin Samsun sahilini yok edecek projeler üretir iseniz ve ‘ben yaptım oldu’ mantığı ile hareket ederseniz zararı tüm kent ve yaşayanları ödeyecektir.

Bana göre Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in, Bayındırlık ve İskan eski Bakanlığı apoleti çok önemlidir. 

Devlet tecrübesini yerele taşıdığında ve gerekli istişare mekanizmalarını tesis ettiğinde kazanan ve yaşayanları olacaktır. 

Atakum veya diğer belde başkanları bizden değil onların projelerine onay verilmemeli gibi siyasal bakış açılarından kurtulmak gerekir ki Mustafa Demir’in parti rozetinin arkasında hareket edebileceğini düşünmemekteyiz. 

Birleştirici kimliği etken bir faktör olacaktır. 

Bu nedenle Samsun için önemli projelerde patron kimliği ile kentin ana sorunlarına yaklaşılmalıdır.

Aksi taktirde gereksiz borçlanmalar ile belediye binaları satışa çıkarılmaktan kurtulamayacaktır.

İzlediğim kadarı ile Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan atamalarda liyakata önem verildiği gözlenmektedir. 

Bu anlayışın hüküm sürmesi Samsun için önemlidir. 

Başkanların parti rozetlerini bir yana bırakarak liyakata önem vermeleri ve Büyükşehir Belediyesi ile önemli projelerde dirsek temasında bulunmalıdırlar. 

Büyükşehir Belediyesi kesinlikle patron modunda yapılacak yatırımları takip ve koordine eden kimliğini sürdürmelidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar