DALKAVUKLUK VE GALİP ÖZTURK
Reklam
  • Reklam
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

DALKAVUKLUK VE GALİP ÖZTURK

16 Eylül 2019 - 10:14

Türkiye’de 3. nesle intikal eden işletmelerin sayısı azdır. 

 

Koç, Sabancı, Eczacıbaşı gibi aile işletmeleri profesyonel yapılarına rağmen 3. kuşak sonrası fırtınalar başlamıştır. 

 

Samsun’da da geçmişten bu yana 4. nesle intikal eden işletme sayısı yok denecek kadar azdır. 

 

Ulusoy grubu dağılmış Fahrettin Ulusoy firması 2. nesle intikal etmiş, Yeşilyurt Grubu’nda ise iki nesil sonrası 3. nesilde iş hayatına hazırlık yapmaktadır. 

 

Yıldırım Grup ise Garip Yıldırım sonrasında Yüksel ve Ali Rıza Yıldırım ile sınırları ülke dışına taşan bir iş dünyasının kapılarını aralamışlar. 

 

Yıldırım Grup’un geleceği ümitvardır. 

 

Çünkü Yüksel Yıldırım profesyonel bir yaklaşım ile kurumsallığı pekiştirmiş, bir oğlu ve bir kızını eğitim anlamında ileri düzeyde yurt dışındaki okullarda okutmuş ve firmanın geleceğinin emin ellerde olmasına zemin hazırlamıştır.

 

Yine ulaşım sektöründe lider konumuna gelen Metro Turizm sahibi Galip Öztürk ise her ne kadar işletmelerinde profesyonel kişileri istihdam etmekte ise de kendisinden sonra firmalarının geleceğini emin ellere teslim etmesine engelleyen tek faktör etrafında hemen hemen tüm işletmelerinde ‘dalkavuk’ diye tabir edilen kendi çıkarlarından başka bir şey düşünmeyen kişilerin fazlalığı ve bu kişilerin kendisini yanlış yönlendirmesidir. 

 

Bu kişilerden bazıları ömründe bir kez camiye giderek namaz kılmamıştır. 

 

Ama Galip Öztürk’ün hangi camide cuma namazı kılacağını öğrenir. 

 

Ondan önce camiye gider oturur. Galip bey camiye girince oturduğu yerden kalkarak ona yerini verir. 

 

Amaç sadece Galip Öztürk’ten bir şekilde istifade etmektir. Namaz ikinci plandadır. 

 

Nitekim pek çok adli olayda adı geçen cezalar alarak hayatını yurt dışında geçirmek zorunda kalan Samsun’un son yıllarda yetiştirdiği bu önemli işadamı etrafındaki dalkavuklar yüzünden aile yaşantısını da riske sokmuş ve ülkesinden değerlerinden kopuk sıla hasreti ile yaşamaktadır.

 

Son olarak bilindiği üzere işletmesini yaptığı Esenler Otogarı’nı kaybetmiştir. Eğer etrafındaki insanlar profesyonel kişiler olsa idi otogar modern bir yapıya kavuşturulabilirdi. 

 

Ancak patron sen en iyisini bilirsin sen kralsın imparatorsun diyerek şişirdiler. Sonuçta İBB el koydu.

 

Karıştığı tüm yasa dışı olayların arkasında maaşlı olarak kendisini pohpohlayan yazılar yazan bazı yerel gazetecilerde olmak üzere dalkavuk olarak nitelendirdiğimiz kişilerin olmasıdır. Yazık olmuştur. 

 

Samsun önemli bir değerini bu seviyesiz kişiler yüzünden zor duruma düşmüştür. Gürcistan’da hayatını idame ettiren bu arkadaşımız madden tüm çocuklarının istikbalini kurtarmıştır, güçlü durumdadır. 

 

Ancak manen kayıplarının karşılığı yoktur. Eğer etrafında dalkavukların sayısı profesyonel iş bilir insanlardan oluşan bir kadro oluşturabilseydi bugün ekonomik anlamda Samsun’umuzda kazançlı çıkabilirdi.

 

İlkokul eğitimi ile belli noktalara gelen bir insanın Samsun’da yaptığı yatırımlarında yabana atılmaması gerekir. 

 

Samsunlu olmanın yanı sıra iyi bir Samsuncu idi.

 

Tek hatası; etrafında kravatlı, papyonlu uluslararası düzeyde yöneticiler ile değil Çarşamba delikanlılığı yapan elinde tespihli, yumurta topuk ayakkabılı siyah takım elbiseli kişiler ile toplumda farklı bir profil çizmiş olmasıdır.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar