DÖVİZCİLER AMAN DİKKAT!
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

DÖVİZCİLER AMAN DİKKAT!

01 Eylül 2019 - 12:11

Döviz cephesinde piyasaların kapanışı sonrasında özellikle kamu bankalarınca yaratılan spekülatif operasyonlar ile yatırımcılar adeta ters köşe yapılmaktadır. 

Bir yıl önce Halk Bankası’nca yüksek döviz kurlarının kokusunu alan daha doğrusu operasyonu bilen kişiler ellerindeki dövizi sehven olduğu ifade edilen bir kurla satmışlar.

Hükümet döviz bozduranların tespit edileceğini ve kamuoyu ile paylaşılacağını ifade etmesine rağmen bu güne kadar geçen süreçte tek bir kişi açıklanmadığı gibi olay tamamen kapanmıştır.

Bu kez Alman Deutsche Bank konusunda bir kriz doğmuş bankanın hisseleri için Amerikan Adalet Bakanlığı ile ceza indirimi konusunda anlaşma yapılmaması üzerine banka hisseleri yüzde 3 değer kaybetmiştir.

Amerikan Adalet Bakanlığı söz konusu bankaya 14 milyar dolar tutarında bir ceza takdir etmiştir. 

Anlaşma zemini henüz oluşturulamamıştır.  

Dolaysıyla Avrupa’daki bankacılık sistemi üzerinde kara bulutlar dolaşmaktadır. 

Sistemin dağılması söz konusudur.

Sistem dağıldığında ise Euro’nun tahtı da doğal olarak sarsılacaktır. 

Avrupa bankacılık sistemindeki kaoslar, spekülatörlerce pozitif veya negatif sansasyonel haberler ile kullanılacaktır. 

Nitekim geçtiğimiz cuma günü bankanın 14 milyar dolarlık cezayı 5 milyar dolara indirildiği haberi piyasalara pompalanmış, anında dolar ve Euro cephesinde yükselişler yaşanmış, ertesi gün ise piyasalar sakinleşmiştir.

Bu nedenle durum netleşinceye kadar ellerinde döviz bulunduran yatırımcı veya oyuncuların temkinli davranmalarında fayda vardır.

Türkiye’de yetkililerin ifade ettiği gibi ‘Enflasyon dizginlenmeye, yatırımlar hızlanmaya, istihdam artmaya başladı. Bu nedenle döviz kurları üzerinde dış mihraklar oyun içindeler’ görüşüne katılmak mümkün değildir.

Piyasalardaki veriler sokaklardaki veya finans piyasalarındaki reel göstergeler değil TÜİK ve benzeri kamu kurumlarının açıklamış olduğu rakamlardır.

Göbek bağımız olan Amerikan ekonomisindeki resasyon beklentileri ile ABD hazine tahvillerinin getirileri arasındaki farkın artması bu ihtimali güçlendirmektedir. 

Türkiye Merkez Bankası’nın ise kefen parasına muhtaç olmasının bir izahı olmalıdır. 

Bu nedenle dövizciler aman dikkat!

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar