EKONOMİ ERTELENDİ
Reklam
Reklam
  • Reklam
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

EKONOMİ ERTELENDİ

10 Mayıs 2019 - 09:23

Samsun’umuzun dünyaca meşhur tütününün ekim alanlarının yok denecek kadar azaldığı gerçektir. 

2002 yılında 405 bin olan tütün üreticisinin sayısı 2018 yılında 56 bine, üretim bazında 160 bin tondan 83 bine düşmüştür. 

Dolayısıyla kentimizin istihdam anlamında hayat damarlarından biri kesilmiş ve Çiftlik Caddesi’nde Mecidiye ve Atakum sahillerindeki kafelerde avare dolaşan insanların sayısı her geçen gün artmıştır.

Tütünümüz ne yazık ki bugün Amerikan Tabacco firmasının inisiyatifine terk edilmiştir.

Yine bölgemizin ve Samsun’un önemli gelir kaynaklarından olan fındık ise 700 bin hektarlık alanda yaklaşık 440 bin üreticisi ile ülke ekonomisinin ihracat potansiyeline katkıda bulunmakta idi. 

Ancak 1983 yılında ekim alanlarının belirlenmesi ve planlanmasına yönelik 2844 sayılı kanun kapsamında bazı bölgelerde fındıkların sökülmesi desteklenerek her yerde ekilebilen hatta alım garantisi verilen bu ürünümüzün de akıbeti tütün gibi olmuştur.

Böylece fındık ihracatında esamesi olmayan ülkeler ön plana çıkmıştır.

Ürün rekoltesi düşüşü bir yana örneğin geçen yıl hasat döneminin başladığında tüccara 7-10 TL aralığında ürününü satmak zorunda kalan üreticiye devlet ekim ayında 14 bin 500 TL fiyat belirleyerek bir rantiye oluşturmuştur.          

Hayvancılık ise iki yıl önce balyası 12 TL olan hayvan yemi yonca 2018 yılında 30 TL’ye yükselmiştir.

Yem fiyatlarındaki yükseliş iki yıl içinde yüzde 100 seviyelerine ulaşınca hayvancılık ile buna bağlı süt ürünleri sektörü de bitme noktasına gelmiştir.

Hal böyle iken İstanbul gibi dünyanın en büyük metropolü yeniden seçim atmosferine sokularak ekonomide tehlike çanları çalmasına rağmen ülkenin potansiyellerini harekete geçirerek üretimi yeniden canlandırmak adına atılacak adımlar meclisin Ankara’yı terk ederek İstanbul’a karargah kuracak olmaları nedeniyle ertelenmiştir. 

Merkez Bankası kamu bankaları kanalı ile yaklaşık üç gündür 1 milyar dolara yakın döviz pompalamasına rağmen doların ateşi söndürülemediği gibi bütçe açığı gün itibariyle 52 milyara yükselmiş döviz rezervlerimiz ise erimektedir.

Ekonomik sorunlar ertelenmemelidir. 

İnsanlar kim seçilecek, nasıl seçilecek sorularına değil; ne maaş alacağım, faturaları nasıl ödeyeceğim, çocuklarımı nasıl okutacağım sorularına çözüm ve cevap aramaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar