EKONOMİK BAĞIMSIZLIK
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

EKONOMİK BAĞIMSIZLIK

01 Haziran 2019 - 09:43

Son yıllarda ekonomik ve siyasi konjonktürde çok zor süreçler geçirdiğimiz malumdur.

Bu millet, “Ekonomisi zayıf bir ulus yoksulluktan ve zayıflıktan kurtulamaz. Ekonomik kalkınma Türkiye’nin hür, müstakil daha kuvvetli ve refahı Türkiye idealinin bel kemiğidir. Tam bağımsızlık ancak ekonomik bağımsızlıkla mümkün olur”şeklindeki düşüncelerinin bugünkü tezahürüne göz attığımızda öncelikle ekonomik anlamda bağımsız olduğumuz söylenemez. 

Dış borç rakamlarımız ortadadır. 

Dün İzmir’den atalarını denize döktüğümüz Yunanistan dahi bize ekonomik yaptırımlar uygulaması ile tehdit eder hale gelmiştir. 

Bu ülkede bizzat şahit olduğum bir olaya nakletmek isterim. 

Fazla değil üç yıl önce büyük küçük firmaların iflas ettiği, insanların temel ihtiyaçlarını karşılayamaması nedeniyle devletin tırlar ile gıda ihtiyaçları tırlarını kentlerde konuşlandırdığını ancak talep olmaması nedeniyle yardım tırlarının parkların içinde ağaçların altına çektiklerinde yardım paketlerinin bir saat içinde bitirildiğini, Atina ve Selanik sokaklarında gördüm ve gözlemledim.

İnsanlar açıktan bu tırlara yanaşarak paket almaktan utanıyorlardı ama ağaçların altına görünmedikleri için yardım paketlerini yağmalıyordu. 

Şimdi bu ülke bizi Akdeniz’de yaşanan gerilim ile ilgili ekonomik yaptırım ile tehdit etmektedir.

Uluslararası kreditide kuruluşları Türkiye aleyhine sürekli olarak notlarını düşürmekte ve ülkemizi ekonomik anlamda köşeye sıkıştırmaya çalışmaktadır. 

Cari açığımızın her geçen gün artış kaydetmesi üretim anlamında söz sahibi olduğumuz ürünlerimiz üzerinde yabancı güçlerin egemenliğinin artması, silahlarımızın teker teker yok edilmesi ekonomik bağımsızlık yolunda önemli gediklerin açılmasına neden olmuştur.

Siyaseten etrafımızda bizi içine çeken bir girdabın içinde şehitler vererek debelenmekteyiz.

Her gün karşımıza yeni bir problem çıkmaktadır. 

Son olarak bilindiği üzere Akdeniz bölgesinde doğal gaz olayı gündeme getirilmiştir. 

Terörle iç içe kalmamız için müttefik olduğumuz ülkeler dahi el birliği ile ülkemizi tehdit eden davranışlar sergilemekten kaçınmamaktadırlar. 

Üretememek yetmezmiş gibi stratejik kurumlar özelleştirilerek kontrol elimizden çıkmaktadır.

Bu halde iken tam bağımsızlık hayal olmaktan öteye geçmeyecektir. 

İstanbul Türkiye değildir. 

Seçim atmosferinden bir an önce çıkarak ülke gerçeklerine dönülmeli, ekonomik ve siyasi arenalarda bağımsızlığı yaratabilecek tedbirlere verilmelidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar