EKONOMİK PAKET
Reklam
  • Reklam
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

EKONOMİK PAKET

29 Mart 2020 - 10:59

Dünyanın yaşadığı küresel korona virüs musibeti nedeniyle ülkeler kendi ekonomik şartlarına göre mücadele için belirli bütçeler ayırmışlardır. 

Türkiye’de ise Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 100 milyarlık bir paketle piyasaları rahatlatmak adına tedbirler alındığı açıklanmıştır. 

Bu paketten öncelikle bankalar ve iş dünyasının istifade edebileceği, emekliler veya asgari ücret ile çalışmak zorunda kalan kesime hitap etmediği; bankalara örneğin kredi kartı ertelemeleri için dahi müracaat edildiğinde açıklanan paketin sadece sözde kaldığını ve fiiliyatta hiçbir şekilde faydasının olmadığı dile getiriliyor.

İddiaya göre bankalara kredi kartı ertelemesi için müracaat edildiğinde eğer açıklandığı şekilde 3 ay erteleme talebi varsa aylık faiz tahakkuk ettirilmektedir. Yani faizsiz ertelenmesi diye bir uygulama söz konusu değildir.

Yani insanları rahatlatabilecek bir paket olsa idi, ertelemeler faizsiz olarak uygulanmalı idi. 

İnsanlar zaten kredi kartlarının asgarilerini ancak ödeyebilmekte, pek çok insan borçlarını ödeyemediğinden kanuni takibata uğramaktadır.

Hal böyle iken 100 milyarlık ekonomik paketin içinde hangi kalemler devlet tarafından karşılanacağı merak konusudur.

Oluşturulmak istenen algı sanki erteleme ve teşviklerin tamamen devlet tarafından karşılanacağı, bu nedenle 100 milyarlık bir destek sağlandığı olduğudur. Ancak bankalar kesinlikle tahakkuk ettirmeden 3 aylık erteleme yapmamaktadırlar.

Oysa bankaların karları incelendiğinde astronomik kazançlar elde ettiği görülmektedir.

Kamu bankalarının esnafa 50 bin lira kadar kredi verebileceği açıklanmıştır. 

Bu krediden istifade edebilmek için müracaat eden esnaflar talep edilen prosedürler nedeniyle kredi kullanmamayı tercih etmemektedirler. 

Dolaysıyla açıklanan ekonomi paketi sadece finans dünyasının ekmeğine yağ sürmektedir. 

Oysa devletin yapması gereken aylık zaruri tüketim ürünleri olan doğal gaz, elektrik ve su paralarını finans dünyasını verdikleri 3 aylık süreyi bu ödemelerini ödemektir.  

Krediler ve teşvikler ile kredi kartlarının ertelenmesi sadece finans dünyasının kazanç hanelerini kabartacaktır.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar