FUTBOLCU TARLADA YETİŞMEZ!
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

FUTBOLCU TARLADA YETİŞMEZ!

22 Mart 2019 - 09:26

Türk futbolunda müzminleşen ve ülkenin yabancı futbolcu çöplüğüne dönmesine zemin hazırlayan en önemli faktör ne yazık ki yönetim kurlularının göreve geldikleri andan itibaren sadece sportif başarılı odaklı bir yönetim tarzı benimsemeleridir. Ancak tıpkı normal seçimler arifelerinde seçilecek olanların yerine getirilemeyen vaatleri misali altyapıya önem verileceği ve özellikle yabancı futbolcu transferlerinin önleneceği söylemleri sürekli yerel basında yer alır. Ancak altyapı sözcüğünün gerekleri sadece tesislerin belediyelerce yapılan altyapı faaliyetlerinden öteye geçmez. Sportif başarısızlıklarda ise ilk hedef teknik heyete çıkarılır, görevlerine son verilir. Çünkü yönetim günlük başarılara odaklı bir takım profili yaratmak için mesai harcar. Altyapı gibi uzun soluklu yatırımlar gündeme getirilmez.

Uzun vadeli projelere zaman bir yana zaten kısıtlı olan bütçeyi de ayırmaları güçtür. Yılport Samsunspor bu şansı yakalamıştır. Maddi anlamda Türkiye’nin en güçlü gruplarından Yıldırım Holdinggibi bir kuruluş tarafından finanse edilmekte ve Türk futbolunda önemli bir geçmiş ve birikime sahip bir başkan ve yönetim kurulunca idare edilmektedir.

Altyapı için öncelikle futbolcuların yetiştirilebilmesi için çim sahalar gerekir. Samsun’da kaç adet çim saha mevcuttur. Özel halı sahaların sayısı daha çoktur. Kentte Samsunspor tesislerinin dışında amatör kulüpler statüsünde yer alan 18 kulüpten kendilerine ait antrenman sahalarının dahi sayıları yok denecek kadar azdır. Eskistadyum çevresindeki sahalarında çeşitli projelere kurban edileceği bilinmektedir.

İsmail Uyanık ve ekibinin bu konuda bir futbol akademisi kurma çalışmalarını ana hedef olarak belirlediği ve bu konuda araştırmalar yaptığı bilinmektedir. Kadıköyspor, Yolspor, Fenergençlik gibi amatör takımlar bünyesinden gol kralları çıktığı düşünüldüğünde demek oluyor ki Samsun gibi bir futbol şehrinde altyapıya gereken önem verilerek, tesisleşme sağlandığında Türk futboluna sayıları gittikçe artan krallar yetişecek ve aynı zamanda kentin en önemli markası olan Samsunspor’a maddi anlamda çok fazla katkıda bulunulacaktır.

Geçtiğimiz günlerde uzun yıllar Samsun futbolunun içinde bulunan ve milli takımlarda görev yapan bugünde kulüp bünyesinde çalışan Yücel Uyar’ın sahalar konusundaki serzenişlerine hak vermek gerekir. Golf tesislerinin de kente bir katma değer sağlayacağı muhakkaktır. Ancak popülaritesi futbol kadar değildir. Elbette golf, tenis, bowling veya benzeri popülaritesi az olan spor aktivitelerinin sergileneceği tesisler üretilerek kentin sportif yönüne katkı da bulunabilir. Ancak futbolcunun yetişeceği alanlar futbol sahalarıdır. Bu alanlara yatırım yapılmadığı sürece futbolumuzdaki kısır döngü iyileştirilemez.

Naklen yayın gelirlerinden elde edilen gelirlerin yüksek olmasına rağmen altyapılara yeterli bütçe tahsis edilememesi ve istikrarsız yönetimler Türk futbolunun milli takımlarında performanslarını direkt olarak etkilemektedir. Bu nedenlerden dolayıdır ki seçilecek olan belediye başkanlarının arsa temini konusunda hassasiyet göstermeleri gerekir. Futbolcuyu tarlaya ekerek yetiştiremezsiniz. Futbolcunun tarlası sahalardır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar