İHRACAT RAKAMLARI SAMSUN'U ANLATMIYOR
Reklam
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

İHRACAT RAKAMLARI SAMSUN'U ANLATMIYOR

27 Eylül 2019 - 13:12

Yeşilyurt Demir Çelik Sanayi ve Tic. A.Ş., Sampa Otomotiv, Sürsan Su Ürünleri, Borsan Kablo, As Çelik Döküm, Özyılmaz Fındık, Ulusoy Un. 

Bu firmalar Samsun’un yüz akı firmalarıdır. 

İhracatta bin firma arasında yer alan firmalarımız ağırlıklı olarak demir çelik ve otomotiv sektöründe faaliyet göstermektedir. 

Sürsan Su Ürünleri, Ulusoy Un ve Özyılmaz Fındık işletmeleri bölgenin tarım potansiyelini ihracata taşıyan lokomotiflerdir. 

Ancak lokomotif firmalar dışındaki firmalar, istihdam anlamında tüm Samsun halkının katılımcı olarak iştirak etmediği ortadadır. 

Oysa Samsun’un tüm tarım sektörü ile ilgili yatırımları ön plana çıkarılması halinde kurulacak işletmeler ile tüm Samsun halkı köylüsü, üreticisi, lojistiği, otelleri, restoranları, taksicisi, minibüsçüsü ile geniş bir katılım sağlanacak, dolayısıyla istihdam sorunları ortadan kalkacaktır.

Defalarca gündeme getirdiğim gibi Samsun’da gündeme getirilmesi ve geliştirilmesi gereken en önemli sektör tarımdır. 

Bu şekilde belediyelerimiz de İŞKUR hüviyetinde asli görevlerinden uzaklaşmayacaktır.

Çünkü ülkede kangren haline gelen ve her yıl yaklaşık bir milyon kişinin arttığı işsizlik ne yazık ki insanları çaresiz bırakmakta ve vatandaşlar ile devlet arasında ilk kontağın kurulduğu belediyelere iş müracaatı yapmaktadırlar.

Samsun’un tarım potansiyelini ortaya çıkarılması için Büyükşehir Belediyesi’ne çok önemli görevler düşmektedir. 

Çünkü vatandaşın devlet ile karşı karşıya kaldığı ilk basamaktır. 

Belediyeler elbette tarımsal alanların organizasyonu, işlenmesi ve ilgili sektörlerin oluşmasında direkt olarak etkili olabileceği belki fazla abartılı bir düşünce tarzı olarak kabul edilebilir. 

Ancak belediyecilik sadece kentin belediye hizmetlerini yerine getiren, kaldırımlar yapan, su ve doğalgaz paraları ile emlak vergileri tahsil eden bir kurum olmanın dışına çıkan ve kentin sosyoekonomik yapısına katkıda bulunan bir yönetim tarzı oluşturmalıdır.

Çünkü şu anda vatandaşın ana problemi geçim sıkıntısıdır. 

Alım gücü zaruri ihtiyaç maddelerinin dahi kısıtlanabilecek olumsuzlukların yaşandığı ekonomik bir çöküntü yaşanmaktadır. 

Bu nedenle tüm kamu kurumları, kentte istihdam sahalarının yaratılmasına yönelik asli hizmetlerinin yanı sıra çabalar sergilemelidirler.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar