• Reklam
İLKADIM BELEDİYESİ
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

İLKADIM BELEDİYESİ

17 Nisan 2019 - 09:21

Belediye Başkanı seçilen Necattin Demirtaşözellikle mensubu olduğu gençliğinin geçtiği camiadan cesur bir kararla yine kendi görüşlerine uygun profilde olan bir başka partiden aday olarak başkanlık koltuğuna oturmuştur.

50 yılını başkanın mensup olduğu camiada geçiren bir köşe yazarı olarak vermiş olduğu kararı yani İYİ Parti’den adaylık kararını doğru buluyor ve kendisine 2. kez geldiği görevinde başarılar diliyorum.

İlkadım Belediyesi bilindiği üzere kentsel dönüşüm projesinin uygulanacağı en önemli beldemizdir. 

Bu profili ile yaklaşık 300 bin nüfusu ile kentte ekonomik anlamda katma değer yaratabilecek Atakum beldesinden sonra en önemli yapıya sahiptir.

Hastanebaşı ve Unkapanı mahallelerinin yüksek kesimlerinde inşaa edilecek olan bahçeli nizam denize nazır villaları ve alçak kesimlerde ise modern mimari ile yapılacak olan binalar görsel anlamda kente bir zenginlik katacağı gibi ekonomik anlamda da bir yıldız marka yaratabilecek potansiyele sahiptir.

Kentimizin prestijli bölgesi olan 56’lar semtinde daire fiyatları 200-400 bin TL aralığında iken denize nazır bu bölgemizdeki binaların fiyatları 300-500 bin TL aralığına kadar yükselebilir. 

Çünkü bu bölgelerde kentsel dönüşüm projesi ile yıkılan binalardan arta kalan arsalarda kültürel sosyal donatılar, kongre salonları inşaa edilerek binaların değeri denizi görmenin avantajının yanı sıra kendiliğinden yükselecektir. 

Atakum misali bölge tercih edilecek olan ikinci bir yerleşim alanı olacaktır.

Elbette yıkım aşamasında önemli problemler yaşanacaktır. 

Ancak başkanın çocukluğunun ve gençliğinin bu bölgede geçmesi tanınırlığı ve güvenilirliği ile bu sorun ortadan kalkacaktır. 

Ayrıca binalardaki değer artışı başlangıçtaki endişeleri ortadan kaldıracaktır. 

Belediyenin özellikle yıkım aşamasından başlayarak projelendirilmesi ve müteahhit seçimi arefesinde vatandaşa bir nevi danışmanlık hizmeti vermelidir. 

Çünkü proje gündeme getirildiği andan itibaren müteahhit akınına uğrayacak, ehil olmayan veya sermaye yapısı güçlü olmayan firmalar vatandaşlar ile protokoller yaparak inşaatı yapmaya talip olacaklardır. 

Sermaye yapıları güçlü olmadığında ise bugünkü zorlu ekonomik şartlardan dolayı başladıkları projeleri yarıda bırakacak ve ortaya mağduriyetler çıkacaktır.

İlkadım Belediyesi gerek istihdam gerekse ekonomik anlamda Samsun’un kaderini değiştirebilecek potansiyele sahiptir. 

Necattin Demirtaş gibi bölgeyi ve bölge insanını tanıyan bir başkanın seçilmesi bu nedenle avantaj olduğunu düşünmekteyim. 

Bu bölgedeki en önemli sorun gecekondulaşmanın yanı sıra altyapı eksikliğidir. 

Ancak söz konusu eksiklik zaten kentsel dönüşüm projesi hayatiyete geçirildiğinde ortadan kaldırılacaktır.

Finans için kapı numaralarını değiştirmeye veya yaya kaldırımları yolları yeniden yaptırmaya gerek yoktur. 

Çünkü Dünya Bankası bu tür projelere kredi vermektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar