IMF'YE MUHTAÇ OLMAYACAKTIK
Reklam
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

IMF'YE MUHTAÇ OLMAYACAKTIK

26 Eylül 2019 - 10:00

Ağustos ayı içinde ekonomik görünümümüz ile ilgili ibrede IMF’ye doğru kaymanın olabileceği ve yeni anlaşma zemininin oluşturulabileceği şeklinde tespitlerimi belirtmiş idim. 

Nitekim IMF heyeti, Türkiye’ye rutin kontrol için gelerek muhalefet partileri ile görüşmeler yapmışlardır. 

Hükümet kanadından ise IMF heyetinin Türkiye’ye geliş nedenlerini ön plana çıkarmak yerine heyetin muhalefet ile görüşmelerini ön plana çıkararak, yine gerçekleri sümenaltına itmeye gayret sarf etmektedirler.

Hazine’nin içler acısı durumu, bankaların ekonomik zorluklara göğüs gerebilmesinin gittikçe zorlaştığı bir dönemde rutin kontrole gelen IMF heyetinin giderken acı bir reçete sunacağı kaçınılmazdır. 

Türkiye devlet olarak muhataptır. 

Ama IMF, ülkelerin muhalefet partileri ve işadamları ile görüşmeler yapmaktadır. 

IMF muhalefete veya işadamlarına kredi açmaz. 

Üye devletlere kredi verdiği gibi ülkenin tüm ekonomik programlarında ipleri ellerinde tutmak isterler.

Bilindiği üzere hükümet göreve geldiği andan itibaren, ‘Ülkeyi IMF’nin boyunduruğundan kurtardık artık bu kurumdan borç alan değil borç verecek ekonomik büyümeye kavuştuk’ gibi sözleri seçim malzemesi yapmıştır. 

Ancak deniz tükenmiş, dış krediler beton yığınlarına gömülmüş ve özelleştirmeler ile ülke değerleri elden çıkarılmış; sonuçta üretemeyen, tüketen işsizlik oranlarının her geçen gün can yaktığı ekonomik bir tablo ile karşı karşıya kalınmıştır.

IMF bilindiği üzere uluslararası mali sistemin işleyişini düzenlerken, Dünya Bankası ise kalkınmayı destekleyici programları yapmaktadır.

IMF kısa vadeli krediler sağlarken borç verdiği ülkelerde ekonomik istikrarı sağlamak adına ülke politikalarına egemen olmaya çalışır. 

‘IMF KAPIYI ÇALACAK MI?’ başlığı altında iki ay önce kaleme aldığım öngörülerin bugün hayatiyete geçecek olması elbette arzu edilmeyen sonuçtur. 

Ancak iç politikaya her zamankinden fazla müdahale olunacağı muhakkaktır. 

Çünkü dış politikadaki olumsuzlukların ve ABD ile olan ilişkilerin başımıza dert açacağı muhakkaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar