İŞ YERLERİ RUHSATLARI YENİLENMELİ
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

İŞ YERLERİ RUHSATLARI YENİLENMELİ

07 Eylül 2019 - 10:15

Belediyelerin en fazla suiistimal edildikleri konuların başında, iş yerleri için belirli bir bedel karşılığı verilen iş yeri açma ruhsatları gelir.

Bilindiği üzere mücavir alanlar dışında kanunlarda münhasıran il özel idarelerine, belediye mücavir alanlar içinde ise belediyelerle verilen yetkiler çerçevesinde belediyelerin encümen kararları doğrultusunda takdir edilen iş yeri açma ruhsatları tanzim edilerek esnaf ve işletmecilere verilir. 

Ruhsata sahip olmayan iş yerlerinin faaliyet göstermesi mümkün değildir.

İshak Taşçı’nın Atakum Belediye Başkanı olduğu dönemde Atakum Belediyesi mücavir alanları içindeki iş yerlerine 150 adet işyeri açma ruhsatı verilirken, Cemil Deveci’nin göreve geldiği günden bu yana verilen ruhsat sayısı sadece ikidir. 

Şimdi soru şu: Cemil Deveci göreve gelir gelmez insanlar neden iş yerleri açmaktan vazgeçer?

Düşünsenize sadece iki firma ruhsat almış.

Bana göre; İshak Taşçı döneminde verilen ruhsatlar sadece kanuni olarak makbuzu kesilen ruhsat bedelleri ile bir yıllığına değil belirli menfaatler karşılığı birkaç yıllığına verilmiştir. 

150 adet ruhsatın aniden iki adede düşmesi başka türlü izah edilemez.

Nitekim iktidara mensup belediyelerin el değiştirince bu tür uygulamalar yaptığı yazılı ve görsel basında gündeme gelmektedir.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’i kentin ağabeyi olarak nitelendirdiğimden, geçmişte yaşandığı sabit olan bu tür suiistimallerin ortaya çıkarılması; varsa belediye kaynaklarının hangi projeler karşılığı ödendiğinin, seçimler öncesinde hangi müteahhitlere belediyedeki alacaklarının ödendiğinin ve kimlere ödenmediğini nedenler ile birlikte kamuoyuna açıklanması ve tüm iş yerleri ruhsatlarının özellikle Atakum bölgesindeki restoranlar, kafeteryalar ve bar ruhsatlarının yenilenmesinin uygun olacağını düşünmekteyim. 

Aksi takdirde geçmişte görev yapan kişilerin boyunlarındaki yafta asılı kalacaktır. 

Geriye dönük envanterler Samsun halkı ile paylaşılmalı, suiistimaller mevcut ise kişiler afişe edilmelidir. 

Parti kimliği önemli değildir. 

Yani hırsızlık ‘bizden, bizim partiden’ mantığına sığdırılması, inananlar için hesabı mutlaka sorulur; ilahi adalet tecelli eder.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar