İŞSİZLİK ARTIYOR
Reklam
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

İŞSİZLİK ARTIYOR

18 Mayıs 2019 - 09:27

Geçen haftaki yazılarımızda işsizlik oranlarının yüzde 15 seviyelerinde gerçekleşebileceğini ön görmüş idik. 

Nitekim bu oran yüzde 14,7seviyelerinde gerçekleşmiştir.

Genç işsizler ise yüzde 26 seviyelerini aşmıştır. 

Her 3 gençten biri işsiz konumdadır. 

Yıllarca ailelerinin binlerce lira harcaması ile üniversitelerde okuyan ve çeşitli hayaller ile mezun olan eğitimlilerimiz sokaklarda ayakkabı boyacılığı, pazar tezgahlarında meyve-sebze satıcılığı gibi pek çok hizmet sektöründe iş bulabilmek için sıraya girmişlerdir. 

Tarım sektöründe yüzde 17, sanayi sektöründe yüzde 19, inşaat sektöründe yüzde 5,4 artış kaydeden oranlar ekonomik anlamda 2020 yılına kadar nefes alabilmemiz imkanını ortadan kaldıracak boyutlardadır.

Hiçbir sosyal güvencesi olmadan yani kayıt dışı olarak çalışanlar yüzde 33,5 seviyelerindedir. 

İşyerleri de sigortasız işçi çalıştırmayı tercih etmekte, dolaysıyla işveren payını ödemekten imtina etmektedirler.

Ülke ekonomisi en kritik dönemler olan 1994 ve 2001 krizlerinde dahi işsizlik oranları yüzde 9 üzerine çıkmamıştır. 

Bu oran her geçen ay daha da yükselecektir.

Çünkü üretim tamamen durmuştur. 

Taşıma su ile yani ithalatlar ile değirmen döndürülmeye çalışılmakta siyasi hırslar ülke yönetimindeki problemlerin ertelenmesine neden olmaktadır.

Cumhurbaşkanımızın işadamlarına yönelik herkes 1-2 işçi alsın şeklindeki çağrısı askıda kalmaktadır. 

Çünkü sanayideki daralmanın etkisi ile patronlar yeni işçi almak bir yana mevcut işçilerine dahi maaş ödeyemeyecek noktalarda olup dev firmalar toplu halde işçi çıkarma yoluna başvurmaktadır. 

Son olarak bir dönemler Samsun’da da faaliyet gösteren Yıldızlar Grup Kocaeli’ndeki işletmelerinden 600’ün üzerinde işçisini çıkartarak üretim yapamaz hale gelmiştir. 

Ankara seyahatim esnasında uğradığım işletmenin önünde sendikanın dağıttığı ramazan paketlerini alan işçiler paketleri ellerinin arasına aldıklarında gözyaşları içinde “Allah’ım ne günlere kaldık” şeklindeki yakınmalarına şahit oldum. 

İşte gerçeklerimiz bunlardır. 

Ekrem İmamoğlu-Binali Yıldırım konusu İstanbul’un ve siyasilerin sorunudur. 

Ancak işsizlik tüm ülkenin sorunudur. 

Cumhurbaşkanı ülke sorunlarına ve reformlara yönelik adımları hızlandırmalıdır. 

İstanbul belediye başkanlığı seçimlerinin ertelenmesi ile zaten sorunlar yumağındaki ekonomik konjonktür kurlarında yükselmesi ile içinden çıkılamaz noktalara taşınmıştır. Stratejik olarak yanı başımızdaki problemlere şimdi birde Akdeniz’de yaşanan problemler eklenmiştir. 

S 400 konusunda ABD ile ortak noktalar bulunamaması halinde ekonomik yaptırımlar gündeme gelecek ve ülke yeniden IMF kapısını aşındıracaktır. Tüm bu gerçeklere rağmen özellikle hükümet kanadından yine de pembe tablolar çizilmeye çalışılmakta hatta Maliye Bakanı yeni bir paketten bahsetmektedir. 

Açıklanan her paketin sonucunda telaffuz edilen rakamlar ve beklentiler gerçekleşmediği gibi dış borcumuz başta olmak üzere cari açık ve enflasyonun yükselişi önlenememektedir.

Merkez Bankası zor günler için kefen parası olarak kenara ayırdığı parayı kullanmak zorunda kalmıştır. 

Konu hakkında yaklaşık bir haftadan bu yana bir açıklama yapmamış olması piyasalardaki tansiyonun yükselmesine neden olmaktadır.

Ekonomi hakkında müspet yazılar yazabileceğim günlerin geleceği beklentisine inanmamakla birlikte üretim seferberliğinin bir an önce başlatılması düşüncesini taşımakta ve milletimizin ferasetine inanmaktayım.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar