• Reklam
KALKINMADA ÜÇ TEMEL FAKTÖR
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

KALKINMADA ÜÇ TEMEL FAKTÖR

23 Mart 2019 - 09:11

Kara, hava, deniz ulaşımı avantajını yaşayan Samsun, her ne kadar değişik gömlekler biçilmeye çalışılsa da sözde tarım kenti olarak bilinir. 

Kaç gündür ifade etmeye çalıştığımız tarımla ilgili yatırım yapılması halinde Samsun ekonomisinin ulaşabileceği refah seviyesi ülke ortalamalarının üzerinde gerçekleşecektir. 

Kentin gelişebilmesi için en önemli üç faktör; tarım, tarımsal yatırımlar, tarım teknokentlerinin kurulmasıdır. 

Bu üç sihirli formül çerçevesinde seçilecek olan yerel yöneticilerin kolektif bir ruhla birleştiklerinde istihdama yönelik hiçbir problemin kalması mümkün olmadığı gibi çevre illeri de bu anlamda rahatlatacaktır.

İstihdam transferi ortamı doğacaktır.

Sosyo ekonomik anlamda hak ettiği yerde olmayan Samsun, kalkınmada öncelikli iller arasına alınmamış olması bir handikaptır, doğrudur. 

Ancak yine de tüm bu olumsuzlukların giderilmesi üç başlık altında topladığımız faktörlerin hayata geçirilmesi ile kentimizin 70’li yıllar öncesindeki parlak günlerine dönmesi mümkündür. 

Geçmişte uluslararası düzeyde bir fuara sahip, Tekel işletmeleri sonrasında Azot ve Bakır işletmeleri ile Karadeniz’in incisi olan Samsun’un incilerinin dökülmesine müsaade edilmemelidir. 

Bunun için seçileni seçeni ile kolektif bir çalışma ruhu sergilenmelidir.

Seçilenlerin öncelikle TBMM çatısı altında görev yaptıkları sürece Samsun için parti rozetlerini yakalarının arkasına takmaları, yerel yöneticilerimizin de seçim sonrasında makamlarının başına oturduklarında partilerine değil sadece Samsun’a hizmet etmelidirler. 

Bu nedenle yerel seçimlerde seçilecek olanlar büyük önem arz etmektedir. 

Partiye sadakat değil Samsun’un sorunlarına sadakat önemlidir.

Kentte Saathane Meydanı, Mecidiye ve Çiftlik caddelerinde günün her saatinde başı boş gezen insanlar topluluğundan arınmak ve istihdam yaratmanın tek yolu budur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar