KAYIP JENERASYONLAR
Reklam
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

KAYIP JENERASYONLAR

29 Temmuz 2019 - 10:08

Berlin, Münih, Stuttgart, Hannover, Nurnberg, Köln, Bonn gibi Türk nüfusunun yoğun olduğu bölgelerde süren bir haftalık gezi boyunca yazılarımı güncel yazdığımdan, yani yedekli yazı kullanmak gibi bana göre okuyuculara saygısızlık olarak düşündüğüm için yazılarıma ara vermeyi uygun gördüm.

İşim gereği genelde bu tür seyahatlerim yoğun olacaktır. 

Şimdiden özür dilerim.

Almanya’daki tespitlerim ne yazık ki vize kuyruğundaki görüntülerin teyidi niteliğinde oldu. 

Çünkü gerek sokakta gerekse kafelerde, takside, Türklere ait işyerlerinde 4. jenerasyon olarak hiçbir insanımızın ülkesine temelli dönmek gibi bir niyetleri olmadığı gibi çocuklarını da hatta Türkiye’de yaşayan genç akrabalarını evlendirme yolu ile Alman vatandaşı yapmanın yollarını aramaktadırlar.

İlk jenerasyon madenlerde çalışan veya Alman vatandaşlarının rağbet göstermediği hizmet sektörlerinde çalışmak zorunda kalan insanlarımızın profilleri artık değişmiştir. 

2. jenerasyondan başlayarak eğitimlerini bitirmiş, çeşitli mesleklere sahip olmuş ve ticari hayatta ileri derecede başarılı olmuş vatandaşlarımız dahi Türkiye’yi artık tatil amaçlı dahi ziyaret etmeyi ertelemektedirler. 

Aynı paranın yarısı ile İspanya hatta Miami’de tatil yapmak mümkün diye düşünmekte ve ülkeleri ile bağlarını her geçen gün koparmaktadırlar.

Kısacası yurt dışındaki vatandaşlarımız artık Türkiye’ye karşı aidiyet duygularını yitirmek üzeredir.

Ekonomik ve sosyal olgular bu makasın daha fazla açılmasına neden olmaktadır.

Berlin’de 5 yıldızlı otel ve en işlek caddelerde Sahan adı ile faaliyet gösteren kebapçı Giresunlu aile kesinlikle Türkiye’de yatırımları olmasına rağmen kesin dönüş yapmayı düşünmemekte ve tüm yatırımlarını yaşadıkları ülkeye taşımanın planlarını yapmaktadırlar.

Ailenin sadece Almanya’daki işyerlerinde 100’e yakın Alman vatandaşı istihdam edilmektedir.

Kısaca ülke beyin göçünün yanı sıra vatandaşlarını ve işadamlarını da göç veren bir profile gelmiştir.

Yönetenlerin bu tehlikeyi önleyecek tedbirlere ağırlık vermeleri gerekir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar