KENT YİNE Mİ SAHİPSİZ
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

KENT YİNE Mİ SAHİPSİZ

24 Haziran 2019 - 09:23

Samsun son günlerde özellikle Atakum Belediyesi ile itllgili gündemle çalkalanmaktadır. Başkan Cemil Devecinin makam aracına haciz yapılması sürecine kadar gelinmiştir. Eski yönetimlerden kaynaklanan olumsuzluklar bir şekilde yeni yöneticilere yansımakta ve taraflar birbirlerine karşı adli süreç başlatmıştır. 

Diğer yandan belediyelerin borçları nedeniyle gelecekte çalışanlarının maaşlarını ödeyememe noktasına geleceği yönünde açıklamtalar yapılmaktadır.

Siyasiler kente geldiklerinde oy devşirmek için çeşitli vaatlerde bulunurlar. Konuşurlar balık ve pidelerini yer giderler arkalarında bulundukları vaatleri yerine getirecek belediyelerin imkanlarını araştırmazlar. Vaatleri için herhangi bir bütçede ayrılmaz. Belediye yapılacak yatırımları tek başına göğüslemek zorundadır.Belediye kaynakları ipotek ettirilerek bankalardan krediler temin edilir ve siyasilerin söz verdikler yatırımlar yapılır.Eğer görevdeki belediye başkanı bu imkanları yaratamaz ise gelecek dönemlerde tekrar aday gösterilme şansı yoktur.Nitekim eski Atakum Belediye başkanı İshak Taşçı hükümetin talepleri ve vaatleri için kapıları ardına kadar açmış ve sonuçta belediye bugünkü konuma gelmiştir.

Kentte ağabeylik yapabilecek tecrübeli lafı sözü dinlenir kişiler vardır. Bu isimlerden birisi Samsun Valisi diğeri ise iktidar partisi cephesinde önemli görevi bulunan eski belediye başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz”dır.se Diğer isim iseBüyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir”dir.Üç isim tarafların iddialarını masaya yatırarak haklıyı haksızı var ise suiistimali tespit edebilirler. Yani bir nevi ombdusman görevini ifa edebilirler. Adli mekanizmalar elbette gereken kararı vereceklerdir. Ancak bu süreç uzun süreceğinden şehirdeki gerilimi artıracaktır.Adli süreçler lastik gibi bir tarafın lehine veya aleyhine uzatılabilir. 

Bu konunun çözümü karşılıklı diyalogdur. Her iki taraf kendince haklıdır. Ombdusman müessesinin teşekkülü halinde sular durulabilir. Geçmişte suiistimaller yapılmış ise sorumluluklar çerçevesinde herkes yaptığının hesabını kamuoyuna vermelidir.Senin kötün benim kötüm anlayışı ile çözüme ulaşılamaz. Bu kent zaten yeterince sahipsiz kent kimliği altında yeterince mağdur edilmiştir. Bu nedenle bir milat başlatılmalıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar