• Reklam
KENTSEL DÖNÜŞÜM (Bölüm 2)
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

KENTSEL DÖNÜŞÜM (Bölüm 2)

01 Nisan 2019 - 11:08

Dünkü yazımızda kentsel dönüşüm konusunun kitabı yani kanuni ve zorunluluğu hakkında görüşlerimizi 1. bölüm olarak ifade ettik. Bugün 2. bölümde ise Samsun’daki uygulamalar hakkında gündeme gelebilecek konuları ifade etmeye çalışacağız.

Samsun’da özellikle kenar bölgeler olarak tabir edilen Hastanebaşı, Kadıköy, Fevzi Çakmak, Çatalarmut, İlyasköy, Zeytinlik, Adalar mahallelerindeki gecekondulaşma ve çarpık yapılaşmalar kentimizi hem görsel anlamda hem de insanların yaşam standartları anlamında güç koşullar altında yaşadıklarının önemli göstergeleri olan mahallelerdir.

Kentsel dönüşüm ile ilgili yazdığım köşe yazılarım sonrasında yakinen dost olduğum bir başkanımız, “Süleyman kentsel dönüşüm ile ilgili yazılar yazıyorsun, doğru şeyler de yazıyorsun. İyi de mahallenin 2/3 akrabam, köylüm, dostum bunlara hadi çıkın evinizi yıkacağız, diyeceğim” şeklinde bir bakış açısı sunmuş idi.

Olaya sosyolojik açıdan baktığınızda hak vermemek mümkün değildir. Özellikle Hastanebaşı mahallemizde Samsun merkez ile Kavak ilçemize bağlı köylerde gelen insanlar yaşamaktadır. Kavak ilçemizin 91 köyü (mahalle) sakini tamamına yakın bölümü merkezde hayatını idame ettirmektedir. Tarımla iştigal bitmek noktasında olduğu için aileler Samsun’a göç etmek zorunda kalmışlardır.

Köyde yaşarken anne, baba ve iki çocuk ve torunlar aynı evde oturmakta ve aynı sofrada yiyerek hayatlarını idame ettirmekte idiler. Aile Samsun merkeze taşınmak zorunda kalınca köydeki aynı evde yaşama alışkanlıklarını gecekondu tarzı tek katlı eve taşıdılar. Anne, baba, iki evlat ve torunlar zorunlu olarak aynı evde yaşamaya çalıştılar. Merkeze geldiklerinde belediyelerde sokaklarda temizlik gibi hizmet sektörlerinde pazarlarda köylerinden getirdikleri sebze ve meyve gibi ürünleri satarak iş ayırımı gözetmeden çalışarak kazançları ile oturdukları eve önce bir kat daha sonrada ikinci katı yaptırdılar. Yani tek kat olarak aldıkları binaya iki kat daha ilave ederek 3 kata çıkarttılar.

Sorun bu noktada başlıyor. Devletin yıkım için önereceği hisse sadece ilk aldıkları tek kat konut için geçerli olacak ve tek kata tekabül edecek hisse oranı olacaktır. Oysa o tek kat üzerine iki kat daha ilave yapılmış, 3 hane halkı ikamet etmektedir. Aile normal olarak tek kat değil 3 kat olarak değerlendirilme yapılmasını ve hisse oranlarının bu şekilde belirlenmesini talep etmektedir.

Seçimlerde x veya y partisinden x veya y kişileri belediye başkanı olarak seçeceğiz. Göreve geldiklerinde her ne kadar devlet destekli de olsa en fazla başlarının ağrıyacağı konu ‘kentsel dönüşüm’ konusu olacaktır. Bundan önceki belediye başkanlarının konunun üzerine gidememelerinin nedeni bir daha seçilememe endişesi idi. Ancak kentteki sağlıksız yapılanma en önemlisi de insanca yaşama standartlarına kavuşabilmesi devletin gerekli teşvikleri sağlayarak belediyeleri yönlendirmesi halinde sorun bir şekilde aşılacak ve Samsun hak ettiği modern bir kent imajına bürünecektir. Bu nedenle herkes üzerine düşen görevleri yerine getirmeli ve kentsel dönüşüm projeleri kesinlikle hayatiyete geçirilmelidir.

Yazımızın 3. ve son bölümünde ise İstanbul’da komşum olan Fikirtepe Kentsel dönüşümünün oturan kişilere ve ekonomiye katkılarını ifade etmeye çalışacağız.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar