KENTSEL DÖNÜŞÜM ELZEMDİR (1. Bölüm)
Reklam
  • Reklam
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

KENTSEL DÖNÜŞÜM ELZEMDİR (1. Bölüm)

31 Mart 2019 - 17:26

Bilindiği üzere ülkemiz deprem kuşağı üzerindedir. Binalarımız ise çürüktür. İnsanı ise deprem değil çürük binaların öldürdüğünü en acı biçimde öğrenmiş bulunmaktayız. Yıkım için bina yaşı 30 yıl olarak ifade edilir. Bu tarifle 1995 yılı öncesi yapılan tüm binalar çürüktür yıkılmalıdır.

Kentlerdeki sağlıklı yaşam koşulları altında yaşayabilmek ekonomik ömrünü tamamlamış doğal afetlerden doğabilecek zararların önlenmesi minimize edilmesi amacı ile ‘yerinde dönüşüm’modunda yani mevcut imarda değişiklik yapmadan binanın yıkılarak sağlıklı yaşam alanlarının temini amacı ile yeni binaların yapılmasına ‘kentsel dönüşüm’ olarak adlandırılır.

Binalar yıkılma aşamasında malikler hisseleri oranında yeni inşa edilecek olan binadan tapudaki hisse oranında arsa hissedarı olurlar. Binada paylaşım hissedarlar 2/3 katılım ile binanın hangi şartlarda paylaşılacağı ‘Bina Ortak Karar Protokolü’ile belirlenir.

Yıkılacak bina için binada ikamet edenlere 60 gün süre verilerek binayı yıktırılması isteniz 15 günde ilgili bakanlığa itiraz süresi tanınır. Malikler binalarını yıktırmak istemez ise mahkemeye başvurarak bilirkişi tayini talep edebilir, bu kez mahkemeden çıkacak sonuca göre hareket edilir.

Bu süre sonunda eğer bina malikler tarafından yıktırılmaz ise bu kez kamu binayı yıkar ve yıkım için yapılan masrafları da maliklerlerden tahsil eder. Bina Ortak Karar Protokolü ile malikler arasında anlaşma sağlanamadığı taktirde hisseler diğer maliklere teklif edilir. Satın alan çıkmaz ise bakanlık bu hisseleri kamulaştırma yolu ile satın alır. Bina protokole göre yaptırılabilir 60 ay vadeli düşük kentsel dönüşüm kredisi kullanılabilir. 

Kullanım ömrü 30 yıl ve üzeri binalar kentsel dönüşüm kapsamındadır. Samsun’da devletin kentsel dönüşüm kararı devlet kanalı ile Çevre ve Şehircilik Bakanının ifadeleri ile gündeme getirilmiştir.

Olaya Samsun cephesinden bakıldığında kesinlikle elzem olan insanların sağlıklı ve modern standartlarda yaşamasını temin açısından bir an önce başlanması gerekir. Konu ile ilgili köşe yazarı olarak çeşitli gazetelerde gündeme getirerek kentsel dönüşüm için Hastanebaşı, Çatalarmut, Kadıköy, İlyasköy mahallelerinin pilot bölge olarak seçilmesini buradaki binaların yıkılması konusunda görüş ve düşüncelerimizi ifade etmiş idik.

Samsun’da kentsel dönüşüm ile ilgili konuyu tek bir yazı ile ifade etmek mümkün olmadığı için yazımızı detaylandırarak muhtemel yaşanacak olan sorunların dile getirilmesi gerekeceğinden bölümler olarak birkaç yazı ile görüş ve düşüncelerimizi ifade edeceğiz. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar