KENTSEL DÖNÜŞÜM GÜNDEMDE
Reklam
  • Reklam
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

KENTSEL DÖNÜŞÜM GÜNDEMDE

23 Nisan 2019 - 09:28

Çevre ve Şehir Bakanının üzere Kentsel Dönüşümün kentimiz için elzem ve öncelikli sorunların başında geldiğini gündeme getirerek seçilecek belediye başkanlarımızın yaşanabilir bir Samsun için birliktelik sağlanması gerektiğini belirtmiş idik. 

Nitekim açıklandığı üzere Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir Kentsel Dönüşümün bu yıl içinde başlayacağını açıklaması kentimizin en önemli sorununun gerek ev sahipleri gerekse müteahhitler açısından izlenecek yollar ve uygulamalar hakkındaki okuyucularımızdan gelen soruları uzmanlar ile görüşerek cevaplandırmaya devam ediyoruz.

SORU; 2 katlı bir evim var ama bankaya olan borçlarım nedeniyle bankanın ipoteği ve yine başka bir borcum nedeniyle haciz var. Kentsel dönüşüm haklarından istifade edebilecek miyim?

CEVAP; Binanızın üzerinde ipotek ve haciz bulunması kentsel dönüşüm üs hakkınızı kaybetmez. İpotek ve haczi bina yapım süresi sonuna kadar belediye tarafından üstlenilecek Bina yapımı sonrasında aynı ipotek ve haciz yeni bina üzerine nakledilecektir.

SORU; Binamızın değer tespitini kim yapacak

CEVAP; Binanın değer tespiti bakanlıkça yetkilendirilen belgeli kuruluşlar tarafından yapılacaktır.

SORU; Evimizi kaçak yaptık kentsel dönüşüm ile yıkılan binamız yeniden imar kapsamına girecek mi, bunun için bizden para talep edilecek mi?

CEVAP Kaçak olan binaya imar dışı ilaveler yapılacak ise masraflar göz önünde bulundurulacak bu bedeller binanın yeni değerinden düşülecektir.

SORU; Evimin metre karesi ile yenilenecek yeni evimin metrajı aynımı olacak.

CEVAP; Yıkılan binaların yerine yenilenen binalar yüzde 20 kesinti ile inşa edilecektir.          

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar