KENTSEL DÖNÜŞÜM STARTI VERİLİYOR
Reklam
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

KENTSEL DÖNÜŞÜM STARTI VERİLİYOR

21 Ekim 2019 - 10:27

Yaklaşık 15 yıldır köşe yazıyorum.

Kentte varoş bölgeler olarak anılan Hastanebaşı, Zeytinlik, Kökçüoğlu, Kadıköy ve İlyasköy mahallelerinin kentsel dönüşüm planlamasına alındığında kentin en prestijli mahalleleri arasında yer alacağını defalarca ifade etmeye çalıştım.

Çünkü bu mahallelerimiz kente tepeden bakan, Samsun’un eşsiz doğa görünümünün beton yığınları arasında sıkışıp kalması riskini ortadan kaldıracaktır.

Kentsel dönüşüm projesinin sağlıklı bir biçimde uygulanmasının ve kentin modernizasyonu için gerekli nitelikli binalar, çevresel alanlar, sosyal donatılar, yeni bulvarlar konusunda çok önemli bir avantaja sahiptir. 

Bayındırlık ve İskan eski Bakanı Mustafa Demir, Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görevde bulunması söz konusu projenin sağlıklı bir temele oturacağının işareti olarak değerlendirilmelidir.

Kentsel dönüşümde vatandaşların problemleri, müteahhitlerin seçimi ve yeterliliklerinin tespiti, ilk kaldırım taşının döşenmesinden teras katının çatısı aşamasına kadar çok çetrefilli bilgi ve beceri isteyen bir konudur. 

Mustafa Demir adı bu nedenle önemlidir. 

Geçmişteki görevleri bilgi ve becerileri üst düzeydedir. 

Kamuoyuna yapılan açıklamalara göre kentsel dönüşüm startı verilmiştir.

Anlaşıldığı kadarı ile mülk sahipleri ile birebir görüşmeler ve gerekli anlaşmaların imzalanmasının akabinde yıkımlar için kazma vurulacaktır. 

Samsun’da kentsel dönüşüm için en önemli handikap iki katlı evlerde üç veya dört ailenin bir arada yaşamalarıdır.  

Kırsal kesimlerden göç eden aileler öncelikle anne babalarının yanına sığınmışlar, sonrasında diğer kardeşler de aynı evde geçici de olsa hayatlarını idame ettirmeyi sürdürmüşlerdir. 

Özellikle Hastanebaşı Mahallesi’nde boş kalan tüm araziler gecekondulaşma yapısına boğulmuştur.

Bir gecekondu ile anlaşmaya gidildiğinde karşınıza en az üç aile çıkmakta ve doğal olarak her ailede beklentilerinin karşılanmasını bekleyecektir. 

Kadıköy ve İlyasköy mahallelerinde de durum pek farklı değildir.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar